شمار جان باختگان حوادث آبان‌ ماه
اجتماعی و حوادث

آخرین جزئیات از شمار جان باختگان حوادث آبان‌ ماه

مسجدی آرانی در حاشیه مراسم افتتاح ساختمان کمیسیون مرکزی پزشکی قانونی در پاسخ به پرسشی درباره اعلام شمار جان باختگان حوادث آبان‌ ماه از سوی پزشکی قانونی گفت: اعلام این مسئله از وظایف ما نبوده است. پزشکی قانونی یک سازمان تخصصی است که وظایف مشخصی دارد و وظیفه‌اش این نیست که چنین آماری را اعلام کند.

شمار جان باختگان حوادث آبان‌ ماه

 عباس مسجدی آرانی در مراسم افتتاح ساختمان کمیسیون مرکزی پزشکی قانونی که صبح امروز در شهرک غرب برگزار شد به آمارهای ارجاعی به کمیسیون مرکزی پزشکی قانونی پرداخت و گفت: در ۹ ماهه امسال ۲۲ هزار و ۵۹۸ پرونده در کمیسیون‌ها به نتیجه رسیده است که این پرونده‌ها شامل پرونده‌های قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روان‌پزشکی قانونی است که این آمار در مقایسه با ۹ ماهه سال ۹۷ که تعداد پرونده‌های به نتیجه رسیده ۲۱ هزار و ۵۲۴ مورد بود، رشد پنج رصدی را نشان می‌داد.

 شمار جان باختگان حوادث آبان‌ ماه

وی با اشاره به آمار قصور پزشکی نیز اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال ۷۳۴۹ مورد پرونده قصور پزشکی به کمیسیون‌ها ارجاع شده که منجر به تبرعه ۳۸۷۶ مورد و محکومیت ۳۴۷۳ مورد شده است که این آمار در مقایسه با سال قبل که مجموع پرونده‌های قصور پزشکی در ۹ ماهه ۹۷ شش هزار و ۸۰۵ مورد بود، رشد هشت درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال میزان محکومیت‌ها نیز در مقایسه با ۹ ماهه سال ۹۷ که ۳۱۲۸ مورد بوده رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

مسجدی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت کمیسیون‌های پزشکی قانونی پرداخت و گفت: پزشکی قانونی موضوع عدالت و ابراز مهم قوه قضاییه و محاکم قضایی برای کشف حقیقت و جرایم است. در این میان کمیسیون‌ها نیز نقش بسیار مهمی بر عهده دارند چرا که در موارد ابهام به کمک پزشکی قانونی آمده و موارد را به درستی بررسی می‌کنند.

وی با تأکید بر ضرورت رسیدگی سریع به پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون اظهار کرد: پرونده‌هایی که به کمیسیون ارجاع می‌شود باید در کمترین زمان ممکن و بالاترین دقت رسیدگی شود. افتتاح ساختمان جدید کمیسیون نیز در همین راستا انجام شده است.

وی ادامه داد: ما در این مورد نیز آمارها را به مراجع ذی صلاح ارائه داده‌ایم البته نه فقط در این موضوع بلکه در تمام موضوعات پزشکی قانونی نتایج بررسی‌های خود را به مراجع ذیصلاح ارائه می‌دهد. حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری اخیر خود اعلام کرده بود که آمار جان باختگان وقایع آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی است.

 

منبع ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *