اوج بیماری کرونا
اجتماعی و حوادث

دو هفته آینده اوج بیماری کرونا در کشور است

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: طبق بررسی های کشوری اوج بیماری کرونا دو هفته آینده است و استان‌های با تردد بیشتر از جمله خراسان، اصفهان، فارس، تهران و خوزستان احتمال خطر اوج بیماری را به نسبت بقیه نقاط کشور دارند.

اوج بیماری کرونا

 همایون یوسفی شامگاه یکشنبه در گفت وگوی ویژه خبری در سیمای خوزستان اظهار داشت: در حال حاضر موارد بستری در حال کاهش است اما براساس پیش بینی‌های کمیته کشوری مقابله با کرونا، تا هفته آینده در کل کشور روزانه میزان بستری ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر می شود.

اوج بیماری کرونا در پاییز و زمستان است

وی افزود: از آنجایی که الگوی ویروس کرونا شبیه آنفلوآنزا است و اوج بیماری در پاییز و زمستان است به نظر می‌رسد از اواسط فروردین با گرم شدن هوا میزان شیوع کرونا در کل کشور و دنیا کمتر شود و حدود ۶ ماه فرصت برای یافتن دارو واکسن مناسب وجود دارد.

یوسفی در خصوص اقدامات کشوری انجام شده برای مقابله با کرونا گفت: قطب‌های آزمایشگاهی فعال و کیتهای تشخیصی مربوط به کرونا تامین و دستورالعمل های درمان، بیماریابی و تدفین بیماران فوتی مشخص شد و ظرفیت تخت های بیمارستانی افزایش یافت وحدود ۲۷ هزار تخت درکشورآماده سازی شد.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کمیته کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: فعالیت یک هزار و ۲۰۰ مرکز درکشور برای تامین داروی مورد نیاز کرونا، ممنوعیت صادرات کلیه مواد ضد عفونی کننده، راه اندازی خطوط تولید جدید برای الکل ومواد ضد عفونی کنند، فعالیت تلفن گویا و سامانه برای جواب دهی به مردم، پیش بینی ۱۵۰ مرکز ایزوله در کشور، پرداخت اعتبار اختصاصی به دانشگاههای علوم پزشکی توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه وخریداری ۲ هزار دستگاه ونتیلاتورکه برای بیماران بدحال در آی سی یو مورد نیاز است از جمله دیگر اقدامات بود.

وی اظهار داشت: تخصیص اعتبار جداگانه برای خوزستان و تجهیزات جدید برای بیمارستان‌ها در دستور کار است. یوسفی اضافه کرد: مهمترین راه جلوگیری ازشیوع از ویروس کرونا قرنطینه در خانه است یعنی در خانه بمانید و همچنین تردد و سفر را کم کنید.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: اطلاع رسانی به مردم در خصوص این بیماری ماهیتی صورت گیرد تا ابهامات و استرس ها کاهش یابد. وی ادامه داد: در روزهای ابتدایی، این بیماری توسط مسئولان جدی نگرفته نشد و زمانی که ویروس پیشرفت کرد توجه به سمت آن جلب شد.

۱۴ کارخانه تولید ماسک در کشور وجود دارد

یوسفی بیان کرد: درحال حاضر گلایه مردم از پزشک و پرستار نیست بلکه از تهیه اقلام بهداشتی است و لازم است وزارتخانه های دیگر پای کار بیایند و همچنین برگزاری نشست های متعدد و بدون نتیجه وقت مفید مدیران را برای ادامه کارمی گیرد.

وی افزود: ۱۴ کارخانه تولید ماسک درکشورفعال است اما در خوزستان وجود ندارد و برخی استان ها نیز برای خروج ماسک محدودیت قائل شده اند البته کارخانه فولاد خوزستان و سازمان زندان‌ها خط تولید لباس را به تولید ماسک تبدیل کردند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص تقویت سیستم ایمنی گفت: تقویت سیستم ایمنی شانس مقابله با انواع ویروس و میکروب ها را افزایش می دهد چون ویتامین دی باعث تعدیل سیستم ایمنی می‌شود و همچنین کمبود آهن نیز باید جبران شود. وی ادامه داد: روزانه حدود یک ساعات در معرض آفتاب قرارگرفتن مناسب است در غیر این صورت می‌توانید مکمل مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *