عرضه روزانه 50 میلیون دلار در بازار
اقتصاد

تصمیمات جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز | عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار

سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می‌یابد و بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

عرضه روزانه 50 میلیون دلار در بازار

 طبق اعلام بانک مرکزی، سقف خرید بانک ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می یابد و بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

با هدف مدیریت و تنظیم بازار ارز کشور مقرر شد سقف خرید کارگزاران ( بانک‌ها و صرافی‌ها) در بازار متشکل ارزی از روز کاری دوشنبه مورخ ۱۳۹۹.۷.۲۱ به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یابد. همچنین بر این اساس بانک مرکزی، روزانه از طریق بازارساز ۵۰ میلیون دلار در بازار یاد شده به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

آیا عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار می‌تواند بر بازار ارز اثر بگذارد؟

پس از اعلام این تصمیم برخی فعالان بازار ارز هشدار دادند که ممکن است این اتفاق تاثیر کنترلی بر قیمت بازار ارز بگذارد و از سوی دیگر برخی فعالان بازار نیز پیش‌بینی می‌کنند که سیاستگذار احتمالا گام‌های دیگری برای کنترل بازار ارز برخواهد داشت.

از نگاه خیلی از کارشناسان عامل اصلی تحریک قیمت دلار در دو روز اخیر تحریم‌های جدید بوده و این درحالیست که رئیس کل بانک مرکزی در هفته قبل، پس از اعلام تحریم‌های جدید اطمینان خاطر داده بود که اجازه نمی‌دهد به مردم فشاری آورده شود.

اما پس از این تصمیم بانک مرکزی، نرخ درهم امارات در بازار ارز نزولی شده که شاید اولین سیگنال بازار ارز به تصمیم جدید بانک مرکزی باشد. آیا قیمت دلار هم واکنش نشان خواهد داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *