• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - محرم - 1446
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
3

کد مورس چیست ؟

  • کد خبر : 54988
  • 19 ژوئن 2024 - 9:28

کد مورس در گذشته، یکی از راه های برقراری ارتباط بین عموم مردم بود که از آن برای ارسال نامه های مختلف به عنوان یک پیام رسان امروزی استفاده می شد.

کد مورس

چگونه کد مورس را یاد بگیرید؟

در عصر مدرن، اگر می خواهید با کسی از راه دور صحبت کنید از یک تلفن همراه یا کامپیوتر استفاده می کنید. قبل از تلفن های همراه و حتی قبل از خطوط ثابت تلفنی، بهترین گزینه استفاده از علائم مخابره ای بود، حمل پیام توسط اسب و استفاده از کد مورس است.

همه پرچم ،دستگاه مورس یا اسب نداشتند، اما هر کس می توانست ، مورس را یاد میگرفت و استفاده میکرد. samuel F.B مخترع دستگاه مورس این کد را در دهه ۱۸۳۰ اختراع کرد. او در سال ۱۸۳۲ شروع به کار روی تلگراف الکتریکی کرد، و در نهایت به ثبت اختراع در سال ۱۸۳۷ منجر شد.

این مقاله برای شما مفید است : معرفی کتاب بادبادک باز اثر خالد حسینی

کاربرد مورس

در قرن ۱۹ تلگراف موجب انقلاب در ارتباطات شد در حالی که مورس امروزه به طور گسترده ای استفاده نمی شود، ولی هنوز شناخته شده است. همچنین در رادیو و هوافضاهای آماتور نیز یافت می شوند. هدایت غیر رادیویی(رادیویی) برج های دیدبانی(ndbs) و فرکانس های خیلی بالا (VHF) در محدوده هر جهت (vor) ناوبری هنوز از مورس استفاده می کنند.

این نیز یک وسیله ارتباطی جایگزین برای افرادی است که نمیتوانند صحبت کنند یا از دستان خود استفاده کنند (به عنوان مثال، فلج یا قربانیان سکته مغزی ممکن است ازچشمک زدن استفاده کنند). حتی اگر نیاز واقعی به دانستن کد ندارید، یادگیری و استفاده از مورس سرگرم کننده است.

آموزش کد مورس

آنچه در مورد کد مورس باید بدانید ، بیش از یک کد وجود دارد :

اولین چیزی که در مورد کد مورس باید بدانید این است که این یک کد واحد نیست. حداقل دو فرم از زبان تا به امروز وجود دارد در ابتدا، کد مورس سیگنال های کوتاه و بلندی را ارسال میکرد که اعداد را نشان می داد که به کلمات تبدیل برمیگشتند. “نقطه ها” و ​​”خطوط” کد مورس اشاره به برش ها و فواصل نوشته شده در کاغذ برای ضبط سیگنال های طولانی و کوتاه هستند.

به دلیل استفاده از اعداد برای کد کردن حروف مورد نیاز یک فرهنگ لغت کد کامل وجود دارد و شامل حروف و نشانه گذاری ها نیز است. با گذشت زمان، نوار کاغذی توسط اپراتورها جایگزین شد که می توانستند به راحتی با گوش دادن به آن رمزگشایی کنند اما کدی جهانی نبود. آمریکایی ها از مورس آمریکایی استفاده کردند. اروپایی ها از مورس قاره خود استفاده می کنند.

در سال ۱۹۱۲، مورس بین المللی ای یافت شد، تا مردم کشورهای مختلف نیز بتوانند پیام های یکدیگر را بفهمند.هر کدام از مورس های آمریکایی و بین المللی هنوز استفاده می شوند.زبان مورس هنوز مورد استفاده قرار میگیرند.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=54988

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.