پول‌های مسدود شده توسط آمریکا
اقتصاد

بازگشت پول های مسدود شده توسط آمریکا به کشور

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با کمک وزارت خارجه بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا به تدریج به کشور باز می‌گردد، گفت: این منابع قطعا منجر به افزایش رفاه مردم خواهد شد.

پول‌های مسدود شده توسط آمریکا

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام آزاد سازی پول‌های مسدود شده توسط آمریکا تصریح کرد: با تلاش های وزارت امورخارجه و بانک مرکزی احتمال باز شدن بخشی از منابع مسدود شده ایران که به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود، آزاد خواهد شد که ما از این منابع برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده خواهیم کرد. همتی اظهار امیدواری کرد: این منابع که به تدریج آزاد خواهد شد، منجر به تحرک بیشتر در کشور به منظور افزایش رفاه مردم شود.

پول‌های مسدود شده توسط آمریکا چه قدر است؟

 ایران به غیر از پول نقد، اموال دیگری همچون طلا و املاک نیز دارد که در آمریکا و دیگر کشورهای غربی بلوکه شده است. علاوه بر این موارد، ایران در زمان پهلوی قراردادهای چند میلیاردی برای خرید هواپیماهای جنگی و مسافری و ترابری امضا کرده بود که واشنگتن هیچگاه به این تعهدات خود عمل نکرده و در اظهارات مقامات آمریکایی هیچ اشاره ای به این نشده که در صورت توافق سرنوشت این قراردادها، املاک و دیگر دارایی های بلوکه شده ایران می شود.

بر اساس اخبار موجود، میزان دارایی های مسدود شده ایران در کشورهای اروپایی ۳۵ میلیارد دلار و ارزش ابتدایی دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا نیز ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *