هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون
به تازگی منتشر شده

هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون توسط محمد بن سلمان

هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون توسط محمد بن سلمان. نشریه واشنگتن نوشته است جف بروس در سال ۲۰۱۸ پس از دریافت پیامی در WhatsApp که ظاهراً از شماره شخصی ولیعهد عربستان سعودی ارسال شده بود، هک شد.

هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون

بر اساس نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل دیجیتالی، در این ماجرا پیام رمزگذاری شده‌ای که از شماره محمد بن سلمان به جف بزوس ارسال شده بود، شامل یک بدافزار و فایل مخرب بوده که به تلفن ثروتمندترین مرد جهان نفوذ کرده است. این تجزیه و تحلیل دیجیتال احتمال بسیار قوی را نشان می‌دهد که حمله به تلفن همراه بزوس توسط یک فایل ویدئویی آلوده انجام شده که از حساب شاهزاده سعودی ارسال شده است.

هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون

به گفته منابعی که با شرط عدم افشای نام خود با نشریه گاردین صحبت کرده اند، این دو تا زمان ارسال این فایل مخرب در یکم می‌ سال ۲۰۱۸، گپ و گفت دوستانه‌ای در واتس اپ با هم داشته اند. به گفته یک مقام آگاه در این زمینه، پس از آلوده شدن تلفن بزوس، حجم انبوهی از داده‌ها و اطلاعات از تلفن وی استخراج شده است. گاردین هیچ اطلاعی در مورد آنکه چه چیزی از این تلفن سرقت شده یا نحوه استفاده از داده‌های سرقتی به دست نیاورده است.

افشاگری این مساله عجیب که احتمالا پادشاه آینده عربستان سعودی شخصا در هدف قرار دادن بنیانگذار آمریکایی شرکت آمازون دست داشته، موجی از شوک و وحشت را به سمت وال استریت و سیلیکون والی فرستاده است. این مساله همچنین می‌تواند تلاش‌های شاهزاده سعودی را برای اغوای ثروتمندان غربی در سرمایه گذاری بیشتر در عربستان سعودی، که وی متعهد شده است اقتصاد آن را متحول سازد، تضعیف کند.

همچنین این ماجرا ممکن است در مورد اقداماتی که ولیعهد سعودی و محل نزدیک به وی در ماه‌های قبل از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست که در اکتبر ۲۰۱۸ کشته شد – پنج ماه پس از ادعای “هک” تلفن صاحب روزنامه – صورت داده اند، بازنگری‌های اساسی را به وجود آورد.

عربستان سعودی پیشتر منکر هک تلفن همراه مدیرعامل آمازون شده بود و اصرار داشته که قتل خاشقجی نتیجه اقدامی سرخود بوده است. در ماه دسامبر، یک دادگاه سعودی پس از محاکمه‌ای غیر علنی که از سوی فعالان حقوق بشر به عنوان یک اقدام شرم آور مورد انتقاد قرار گرفت، هشت تن را به دست داشتن در این قتل محکوم کرد.

هک تلفن جف بروس به دلیل مالکیت واشنگتن پست

رئیس تیم امنیتی بزوس، گاوین د. بکر، در ماه مارس گذشته به روزنامه دیلی بیست گفت که جزئیات تحقیقات خود را در اختیار مقامات قانونی قرار داده، اما هیچ اطلاعاتی راجع به چگونگی دسترسی سعودی‌ها به تلفن بزوس ارائه نداد. وی همچنین درباره ارتباط نزدیک ولیعهد سعودی با دیوید پکر، مدیر اجرایی شرکت مادر Enquirer، در ماه‌های قبل از انتشار داستان بزوس توضیح داد. دی بکر به تماس‌ها و پیام‌های گاردین پاسخ نداده است.

گاردین دریافته است که تجزیه و تحلیل دیجیتالی تلفن بزوس و نشانه‌هایی از شروع “هک” به واسطه یک فایل آلوده از حساب ولیعهد سعودی، توسط «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل که در مورد قتل‌های غیرقانونی تحقیق می‌کند، بررسی شده است. گویا این مساله به اندازه کافی معتبر تلقی شده تا محققان در مورد درخواست رسمی از عربستان سعودی برای ارائه توضیحی در این خصوص، مجاب شوند.

کارشناسان سعودی، مخالفان و تحلیلگران به گاردین گفتند که به اعتقاد آن‌ها بزوس احتمالا به دلیل مالکیت واشنگتن پست و پوشش موضوعات و اخبار عربستان سعودی هدف قرار گرفته است. ستون نویسی‌های انتقادی خاشقجی در مورد محمد بن سلمان و اقدامات وی برای سرکوب فعالان و روشنفکران، در این روزنامه ولیعهد و حلقه نزدیک وی را به شدت عصبانی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *