ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا
بین الملل

قانون ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا لغو شد

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا به لغو “ممنوعیت سفر مسلمانان” برای کشورهای آفریقایی و آسیایی که دونالد ترامپ وضع کرده بود، رأی دادند.

ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا به لغو قانون دولت ترامپ برای ممنوعیت سفر اتباع کشورهای مسلمان به ایالات متحده رأی داد. این رأی یک پیروزی برای مسلمانان آمریکا و گروه‌های مدافع حقوق شهروندی محسوب می‌شود.این طرح که به تصویب اکثریت نمایندگان مجلس آمریکا که در دست دموکرات‌هاست، رسیده در حقیقت برای ماه مارس پیش‌بینی شده بود، پیش از آنکه ویروس کرونا در زمان‌بندی برنامه‌های کنگره تغییراتی به وجود آورد.

لایحه جدید که با نام “نه به ممنوعیت”، روز چهارشنبه با ۲۳۳ رأی موافق نسبت به ۱۸۳ رأی مخالف، به تصویب رسید، اختیارات اجرایی در خصوص مهاجرت را محدود کرده و از جمله شامل خاتمه محدودیت‌های تحمیل شده بر مردمی که به آمریکا وارد می‌شوند، می‌شود و از تبعیض مذهبی هنگام صدور ویزا برای افراد خارجی، جلوگیری می‌کند.

این لایحه همچنین مشورت وزارت امور خارجه و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده با کنگره را قبل از اعمال هرگونه محدودیت سفر الزامی می‌کند، در حالی که به افرادی که از این موضوع آسیب دیده باشند نیز اجازه می‌دهد به دادگاه فدرال شکایت کنند.

قانون پیشنهادی ترامپ پس از اعتراضات و با تغییراتی در سال ۲۰۱۸ از سویدادگاه عالی آمریکا تایید شد. بر اساس این قانون اتباع پنج کشور با اکثریت مسلمان؛ ایران، سومالی، یمن، سوریه و لیبی به اضافه کره شمالی و نیز برخی از اعضای دولت ونزوئلا و خانواده‌هایشان از سفر به آمریکا منع شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *