• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - محرم - 1446
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
10

زودتر از نیمه سال شاهد احیای برجام خواهیم بود

  • کد خبر : 46316
  • 27 مارس 2023 - 14:49
زودتر از نیمه سال شاهد احیای برجام خواهیم بود

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: احیای برجام زمینه تنفس اقتصادی کشور را فراهم می کند و دولت نیز می تواند اوضاع را سروسامان دهد.

احمد بخشایش: زودتر از نیمه سال شاهد احیای برجام خواهیم بود

به گزارش پایگاه خبری دخالت : احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با نامه نیوز درباره آینده مذاکرات برجامی گفت: ایران هم اکنون خیلی قدرتمند شده و به لحاظ نظامی بالا آمده است اما نیاز دارد که برای تقویت اقتصاد خود، در حوزه سیاست خارجی نیز روابط خودش را با سایر کشورها تقویت کند. در همین رابطه برخی کارشناسان معتقدند «برای برون رفت از وضعیت موجود سیاست خارجی باید به کمک اقتصاد بیاید».

امیدوارم همین رویکرد در سال جدید نیز ادامه پیدا کند

او با اشاره به تحرکات دیپلماتیک ایران در ماه پایانی سال ۱۴۰۱ افزود: امیدوارم همین رویکرد در سال جدید نیز ادامه پیدا کند. هرچند گفته شده که سفارتخانه های ایران و عربستان در خردادماه بازگشایی می شوند اما نیاز نیست که تا آن زمان برای مشاهده آثار مثبت توافق این دو کشور صبر کرد.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: چین از ایران و عربستان صعودی نفت می خرد و نیاز دارد منطقه در ثبات و آرامش باشد بنابراین وقتی جنبه انتظاری حل مشکلات فی مابین تهران و ریاض محقق شود، بخش عمده راه احیای برجام را نیز پیموده شده باید فرض کرد.

عربستان برای از میدان به در کردن ایران تمام توطئه ها اعم از ناامن سازی منطقه، جنگ اقتصادی و ارزی را انجام داد اما در نهایت به این نتیجه رسید که برای دستیابی به ثبات اقتصادی بهتر است با ایران صلح کند. در واقع وقتی دو رقیب بعد از ۱۰ سال نتوانستند همدیگر را از صحنه حذف کنند، طبیعتا باید به مصالحه برسند. البته گام اول تنش زایی خواهد بود که اگر به سرانجام برسد، به صلح استراتژیک و اتحاد راهبردی نیز می تواند تبدیل شود.

تنها مشکل ایران در منطقه رژیم صهیونیستی است

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: تنها مشکل ایران در منطقه رژیم صهیونیستی است که امروز این رژیم اشغالگر با تعارضات درونی دست و پنجه نرم می کند که وضعیت شکننده ای را برایش پدید آورده است و به نظر می رسد دولت اسرائیل به دست قوم یهود تنزل پیدا خواهد کرد.

او در پایان گفت: ایران توانایی تکمیل برنامه هسته ای خود را در تمام ابعاد دارد اما چون اساسا تمایلی برای ساخت سلاح هسته ای ندارد، علاقه مند به احیای برجام است. احیای برجام زمینه تنفس اقتصادی کشور را فراهم می کند و دولت نیز می تواند اوضاع را سروسامان دهد. با توجه به تفاسیر یادشده معتقدم زودتر از آنکه سال به نیمه برسد شاهد احیای برجام خواهیم بود.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=46316

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.