• امروز : پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - شوال - 1445
  • برابر با : Thursday - 18 April - 2024
10

واکنش به انتقاد تند اژه‌ای از گرانی خودرو/ کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟

  • کد خبر : 46697
  • 18 آوریل 2023 - 11:31
واکنش به انتقاد تند اژه‌ای از گرانی خودرو/ کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟

سخنگوی وزارت صمت گفت: تولید خودرو در کشور موفق بوده است اما متغیرهای تورم و نرخ ارز که وزارت صمت کنترلی روی آن ندارد، قیمت خودرو را متأثر می‌کند. آیا کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟

متغیرهایی مثل تورم و نرخ ارز در قیمت خودرو تاثیر می گذارد

امید قالیباف در توضیح ایرادات مطرح شده توسط برخی مسئولان در حوزه خودرو بیان کرد: بخشی از صنعت خودرو که مربوط به تولید آن می شود کارنامه بسیار موفقی در سال گذشته دارد اما وقتی خودرو وارد بازار می شود متغیرهایی مثل تورم و نرخ ارز قیمت را متأثر می‌کند.

وی از منتقدان خواست منصفانه در مورد این صنعت اظهار نظر کنند و در حالی که می‌دانند تورم و تغییرات نرخ ارز (که وزارت صمت کنترلی روی آن ندارد) موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود، این وزارتخانه را مقصر جلوه ندهند.

یکی از بالاترین رشدها در صنعت خودرو سازی جهان

سخنگوی وزارت صمت همچنین گفت: در یک سال گذشته تولید خودرو با رشد ۴۰ درصدی بالاترین رشد را در اقتصاد ایران و یکی از بالاترین رشدها در صنعت خودرو سازی جهان را به خود اختصاص داد و با اختیاراتی که از سران قوا گرفت توانست هزینه تمام شده تولید خودرو را کاهش دهد.

مشاور وزیر صمت ادامه داد: سال ۱۴۰۱ این صنعت در تحویل خودرو ۴۲ درصد رشد داشت و معلوم نبود اگر رشد بالای تولید و کاهش هزینه تمام شده خودرو محقق نمی شد الان بازار خودرو در چه وضعیتی بود.

وزارت صمت نگران گرانی خودرو و فشاری که بر طبقات متوسط و کم درآمد می آورد است اما ابزاری برای مهار تورم و نرخ ارز ندارد.

واکنش به انتقاد تند اژه‌ای از گرانی خودرو

قالیباف همچنین گفت: خودرو بیش از ۸۰ درصد وقت و انرژی وزیر و مدیران وزارت صمت را به خود اختصاص داده است و این ناشی از درک دغدغه و حساسیت جامعه نسبت به این موضوع است، اینکه مسئولی بدون در نظر گرفتن مسائل کلان اقتصاد نسبت به گرانی خودرو انتقاد کند ممکن است برای مردم جذاب باشد اما کل واقعیت این صنعت نیست.

آیا کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟

این مقام مسئول در وزارت صمت گفت: آیا کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟ وقتی برای ۱۰ سال قدرت خرید کاهش و تورم افسار گسیخته بر اقتصاد حاکم شود نمی‌توان عرض یک سال قیمت ها از جمله قیمت خودرو را تثبیت کرد.

سخنگوی صمت افزود: در سال جاری طبق برنامه تولید شرکت‌های خودروساز نزدیک به ۲ میلیون خودرو ساخته می شود و بازار از سمت عرضه به نقطه اشباع می‌رسد.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=46697

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.