• امروز : شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 16 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Saturday - 22 June - 2024
5

کولر گازی قابل حمل یا پرتابل چیست؟

  • کد خبر : 49459
  • 15 می 2024 - 11:30
کولر گازی قابل حمل

در این مقاله، می‌خواهیم کولرهای گازی قابل حمل یا پرتابل را به شما معرفی کنیم. این نوع کولرها قابلیت جابجایی در مکان‌های مختلف را دارند و در محدوده‌های خاصی ثابت نیستند.

کولر گازی قابل حمل (پرتابل) یک دستگاه خنک‌کننده است که به وسیلهٔ یک موتور فشار بالا، هوای گرم را از محیط جذب کرده و آن را تا حداقل دمای مطلوب خنک می‌کند. سپس هوای خنک شده را به فضای مورد نظر منتقل می‌کند. یکی از مزایای اصلی کولرهای گازی قابل حمل، قابلیت نصب و جابه‌جایی آسان آنها در فضاهای کوچک است. این کولرها از طریق یک لوله خروجی هوا به بیرون، هوای گرم را تخلیه می‌کنند.

به عنوان مثال، در اتاق یا دفتر کوچکی که امکان نصب کولرهای اسپلیت یا پنجره‌ای وجود ندارد، کولر گازی قابل حمل می‌تواند گزینهٔ مناسبی باشد. همچنین، در صورت تمایل به استفاده از کولر در اتاق‌های مختلفی که در طول روز تغییر می‌کند، قابلیت جابه‌جایی آسان کولر پرتابل بسیار مفید است.

اما همانطور که اشاره شد، کولر گازی قابل حمل نیز معایب خود را دارد. یکی از معایب اصلی آن، مصرف انرژی بالا است. این کولرها برای فشرده‌سازی و خنک‌کردن هوا، باید از موتورهای با قدرت بالا استفاده کنند که باعث مصرف انرژی بیشتری می‌شوند. همچنین، برخی از کولرهای گازی قابل حمل بدون دستگاه تخلیه عمل می‌کنند و در نتیجه هوای گرم را به داخل فضا منتقل می‌کنند که می‌تواند باعث افزایش دما و رطوبت در داخل فضا شود. برای جلوگیری از این مشکل، کولرهای دو لوله با سیستم تخلیه جداگانه عرضه شده‌اند که هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کنند و در نتیجه کارایی بالاتری دارند.

کولر گازی قابل حمل چیست و چه کاربردی دارد

کولر گازی قابل حمل، همچنین به عنوان کولرگازی ایستاده شناخته می‌شود، در مقایسه با سایر مدل‌ها دارای ویژگی است که به آسانی قابل جابه‌جایی است. این نوع کولرگازی وابستگی به دستگاه دیگری ندارد و برای قرارگیری در مکان‌های مختلف تنها به پنجره و پریز برق نیاز دارد.

بعضی از مدل‌های قابل حمل حتی دارای چرخ‌هایی هستند که جابه‌جایی آن‌ها را بر اساس نیازهای شما آسان‌تر می‌کند و به همین دلیل به عنوان یکی از مناسب‌ترین کولرهای گازی شناخته می‌شود.

کولر گازی قابل حمل چیست؟

کولر گازی پرتابل چطور کار می‌کند؟

کولر گازی قابل حمل با دیگر نوع کولرگازی‌ها در کارکرد خود شباهت زیادی دارد. وظیفه اصلی آن، مکش هوای اتاق را برعهده می‌گیرد و با استخراج گرما، آن را به دمای تعیین شده خنک می‌کند و سپس هوای خنک‌شده را به اتاق برمی‌گرداند.

اجزای اصلی کولر گازی قابل حمل عبارتند از:

کویل اواپراتور و مبرد: این بخش مسئول خنک کردن هوا است.

کویل کندانسور: این بخش برای خنک کردن مبرد داغ استفاده می‌شود.

کمپرسور: وظیفه این بخش، افزایش دمای مبرد برای فرایند تراکم است.

فن: در صورت نیاز، هوا را جابجا می‌کند.

فن هوای گرم و مرطوب را از اتاق به داخل کولر قابل حمل می‌کشد. کویل‌های داخلی دستگاه، دمای هوا را پایین می‌آورند و در عین حال از طریق تراکم، آب را از آن خارج می‌کنند. در نهایت، هوای خنک‌شده به اتاق برگشت داده می‌شود.

مبرد (خنک‌کننده) نقش اساسی در این فرایند را بازی می‌کند. این ماده مسئول خنک کردن هوای اتاق می‌باشد و در عمل به عنوان واسطه‌ای برای تبادل حرارت استفاده می‌شود.

این خنک‌کننده، گرمای هوای داخل را جذب می‌کند. هنگامی که مبرد تراکم می‌شود، گرما تولید می‌شود و باید از سیستم خارج شود. به همین دلیل، کولرهای قابل حمل دارای لوله خروجی هستند که برای تخلیه رطوبتی که به صورت قطره‌قطره جمع شده است، به خارج از اتاق استفاده می‌شوند.

کولر گازی قابل حمل می‌تواند رطوبت جمع‌آوری شده (قطرات مایع) از هوا را به سه روش تخلیه کند:

خودتبخیری: کولرهای قابل حمل رطوبت را از طریق دریچه خروجی به همراه هوای گرم به بیرون منتقل می‌کنند. بیشتر مدل‌های جدید از این ویژگی استفاده می‌کنند.

تخلیه با پمپ: رطوبت جمع‌آوری شده از طریق لوله پمپی به بیرون هدایت می‌شود.

مخزن داخلی: آب در مخزنی جمع‌آوری می‌شود که باید آن را به صورت دستی تخلیه کنید. این ویژگی عمدتاً در مدل‌های قدیمی دیده می‌شود.

تفاوت اصلی بین کولرهای گازی قابل حمل و دیگر نوع کولرها این است که تمام اجزای تشکیل‌دهنده در یک واحد جمع‌آوری شده‌اند و مانند کولرهای اسپلیت، کمپرسور آن در بیرون خانه قرار نمی‌گیرد

کولر گازی پرتابل چطور کارمی کند

کولر گازی قابل حمل تک‌لوله در مقابل دو لوله چطور کار می‌کند؟

کولر گازی‌های قابل حمل به دو نوع تک لوله و دو لوله تقسیم می‌شوند. این دو نوع کولر گازی در ساختار و عملکرد خود تفاوت دارند

کولر گازی پرتابل تک‌لوله چطور کار می‌کند؟

کولرگازی قابل حمل تک لوله با یک دریچه خروجی انتخاب بسیار محبوبی است. نصب آن نیز ساده‌تر و هزینه‌ی کمتری دارد که به همین دلیل، مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

این نوع کولر هوای داخل اتاق را جذب کرده و آن را خنک می‌کند. رطوبت تولید شده در این فرآیند، از طریق یک لوله خرطومی به بیرون منتقل می‌شود تا به صورت قطرات مایع تخلیه شود.

با توجه به اینکه کولر همواره هوای اتاق را جذب می‌کند و آن را تعویض نمی‌کند، فشار منفی در داخل اتاق ایجاد می‌شود. این موجب می‌شود هوا از طریق شکاف‌ها و درها به داخل اتاق نفوذ کند تا هوای از دست رفته جایگزین شود. این عمل باعث ورود هوای گرم به سایر بخش‌های خانه می‌شود و باعث دشواری در خنک کردن اتاق توسط کولر می‌شود. با استفاده از عایق‌بندی مناسب و بسته نگه‌داشتن درها می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد و کارایی کولر را بهبود بخشید.

کولر گازی قابل حمل تک‌لوله در مقابل دو لوله چطور کار می‌کند؟

کولر گازی پرتابل دو لوله چطور کار می‌کند؟

این نوع کولر گازی قابل حمل از دو لوله مجزا تشکیل شده است، که به عبارتی باعث می‌شود نصب آن کمی سخت‌تر و در نتیجه هزینه‌برتر باشد. اما از طرف دیگر، بهره‌وری انرژی آن بسیار بالاتر است و می‌تواند به جای استفاده از هوای داخلی، هوای تازه را از فضای بیرون وارد کند.

در این کولر گازی، یک لوله برای دفع گرما و رطوبت استفاده می‌شود که در فرایند تهویه مطبوع شبیه به کولر تک لوله عمل می‌کند. و لوله دیگر برای جذب هوای تازه از بیرون به منظور رفع مشکل فشار منفی استفاده می‌شود. در نهایت، هوای تازه بعد از ایجاد شرایط محیطی مناسب و تطابق با دمای تعیین شده، به داخل اتاق آزاد می‌رود.

کولر گازی این نوع به دلیل استفاده از دو لوله، در خنک کردن فضا عملکرد آسان‌تری دارد. همچنین، قادر است هوای تازه را به همراه خود جابجا کند و برای خروج سریع‌تر هوای داخلی از محیط، اقدامات لازم را انجام دهد تا فرآیند کلی سریع‌تر به پایان برسد.

کولر گازی پرتابل دو لوله چطور کار می‌کند؟

تعمیر و مراقبت مناسب کولر گازی پرتابل

برای حفظ کولر گازی پرتابل خود در بهترین شرایط، مراقبت مناسب از آن بسیار مهم است. در ادامه تغییراتی را در متن اعمال می‌کنم:

“برای نگه‌داری بهینه کولر گازی پرتابل خود، لازم است به آن با دقت ویژه رسیدگی کنید. این مراقبت‌ها به طول عمر کولر گازی کمک می‌کنند.

اولین گام برای نگه‌داری از هر کولر گازی، تمیزکردن و تعویض فیلترهای هوا است. بهتر است فیلترهای هوا را به صورت دوره‌ای تمیز کرده و در صورت نیاز، هر دو هفته یا ماهانه آن‌ها را تعویض کنید. اگر حیوان خانگی دارید، ممکن است لازم باشد پیش از زمان مقرر، منافذ و فیلترها را تمیز کنید؛ زیرا موهای حیوانات خانگی می‌توانند جریان هوا را مسدود کنند.

همچنین، به تخلیه مخزن آب توجه کنید تا قبل از پر شدن کامل خالی شود. اگر قصد استفاده طولانی مدت از کولر گازی را ندارید، باید آن را به درستی نگهداری کنید. این شامل تمیزکردن دستگاه و خشک کردن سینی آب است تا جلوی رشد کپک گرفتگی را بگیرید.

برای تمیزکردن بخش بیرونی کولر گازی پرتابل خود، از آب و صابون و پارچه نرم استفاده کنید. اما از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید؛ زیرا این باعث تغییر رنگ آن در طول زمان می‌شود.”

تعمیر و مراقبت مناسب کولر گازی پرتابل

تعمیرات تخصصی کولرگازی و اسپلیت با گارانتی ، پاسخگویی ۲۴ ساعته

فواید و نواقص کولر گازی قابل حمل

حالا که می‌دانید کولر گازی قابل حمل چگونه کار می‌کند، بیایید روی مزایا و معایب آن‌ها تمرکز کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری جهت بهترین انتخاب کمک کنیم.

فواید کولرگازی پرتابل

نصب کولر گازی قابل حمل آسان است. حتی نیازی نیست به متخصص تماس بگیرید و خودتان می‌توانید همه‌ی این کارها را انجام دهید. شما باید یک خروجی برای لوله پیدا کنید و آن را با استفاده از ابزارهای ساده مانند پیچ‌گوشتی نصب کنید.

بیشتر کولرهای گازی قابل حمل دارای چرخ هستند. همچنین، به‌دلیل وزن سبک خود می‌توانند به‌راحتی براساس نیاز شما از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل شوند.

کولرهای قابل حمل بهترین نوع برای اتاق‌های کوچک هستند. اگر دائماً در مکانی حضور ندارید و زیاد جابه‌جا می‌شوید، بهترین گزینه پیش روی شما است. همچنین، پیشنهاد و گزینه مناسبی برای مستأجرین است.

در بسیاری از مدل‌ها با استفاده از تایمر، کولر گازی قابل حمل را می‌توان طوری تنظیم کرد تا در زمان‌های خاص روشن یا خاموش شود. با فعال‌کردن این قابلیت، کولر فقط در مواقع نیاز انرژی مصرف می‌کند که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد. همچنین، می‌توانید با استفاده از کنترل، کولر گازی را روشن و خاموش کنید و تنظیمات آن را تغییر دهید.

قیمت کولرهای گازی قابل حمل در مقایسه با انواع دیگر کولرهای گازی، پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

نواقص کولرگازی پرتابل

از آنجایی که تمام اجزای تشکیل دهنده کولر گازی قابل حمل در یک واحد قرار دارند، در مقایسه با انواع دیگر پر سروصدا هستند. علاوه بر این، کولرهای گازی قابل حمل معمولاً مصرف انرژی کمتری دارند. دلیل این امر این است که زمان بیشتری را برای آماده‌سازی یک اتاق نسبت به هر نوع کولر دیگری با همان ظرفیت صرف می‌کنند. بنابراین، استفاده از کولر گازی قابل حمل به مصرف کمتر انرژی منجر می‌شود.

اگرچه کولرهای قابل حمل معمولاً در طول کل فرآیند خنک‌کنندگی مقداری گرما تولید می‌کنند که این مقدار قابل توجه نیست، اما روند کلی خنک‌کنندگی را کند می‌کند.

بعضی از کولرهای قابل حمل دارای لوله خروج آب هستند، در حالی که برخی دیگر دارای مخزن هستند. برای عملکرد صحیح کولر، مخزن آب باید به‌طور منظم خالی شود و آب تخلیه شود.

با این حال، هزینه استفاده طولانی‌مدت از کولر گازی قابل حمل آن را به گزینه‌ای اقتصادی تبدیل نمی‌کند.

فواید کولرگازی پرتابل

ظرفیت مناسب کولر گازی پرتابل برای هر فضا چقدر است؟

ظرفیت خنک‌کننده کولر گازی بر اساس واحد حرارتی بریتانیا (BTU) اندازه‌گیری می‌شود. این مقدار به طور خلاصه به میزان گرمایی اشاره دارد که دستگاه می‌تواند در یک ساعت از یک اتاق خارج کند. برای انتخاب یک دستگاه تهویه مطبوع مناسب، باید ظرفیت خنک‌کنندگی آن با ابعاد اتاق همخوانی داشته باشد. در ادامه، کولرهای قابل حمل طبق دستورالعمل‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

اتاق‌های کوچک: برای اتاق خواب‌های کوچک، دفاتر یا اتاق کودک، کولرهای پرتابل با ظرفیت BTU بین ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ مناسب هستند.

فضاهای متوسط: برای خنک‌کردن محیط‌های متوسط تا بزرگ مانند اتاق نشیمن یا اتاق خواب‌های بزرگ‌تر، استفاده از کولر گازی پرتابل با ظرفیت BTU بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ بهتر است.

فضاهای بزرگ/تجاری: برای استفاده در محل‌های تجاری و صنعتی، از جمله اتاق‌های بزرگ سرور کامپیوتر و فضاهای ویژه برای گردهمایی‌ها، توصیه می‌شود کولرهایی با ظرفیت BTU بالاتر از ۱۲۰۰۰ استفاده شود.

آیا کولرهای گازی پرتابل از نظر انرژی کارآمد هستند؟

به‌طور کلی، کولرهای گازی پرتابل کم‌مصرف نیستند. همان‌طور که در بالا ذکر شد، کولرهای قابل حمل به‌طور مداوم در حین تهویه اتاق گرما تولید می‌کنند و این موضوع باعث طولانی‌ترشدن فرایند خنک‌سازی می‌شود. همچنین افزایش مصرف انرژی را به‌دنبال دارد و درنتیجه تأثیر قابل توجهی روی قبض‌های شما می‌گذارد.

بااین‌حال، اگر تنها قصد دارید اتاقی کوچک (تک نفره) را خنک کنید، کولر گازی قابل حمل گزینه‌ی بهتری نسبت به سیستم مرکزی خواهد بود.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=49459

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.