• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 22 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
4

بزرگترین سیاهچاله در نزدیکی کره زمین کشف شد!

  • کد خبر : 54077
  • 20 آوریل 2024 - 10:03

مدتی است که دانشمندان بزرگترین سیاهچاله ستاره‌ای با جرم‌های بسیار بیشتر، مانند سیاهچاله‌ای با ۳۳ برابر جرم خورشید پیدا کرده‌اند. چرا سیاهچاله‌های با جرم متوسط کم‌یاب هستند؟ این سوالی است که دانشمندان هنوز در حال تلاش برای یافتن پاسخ آن هستند.

بزرگترین سیاهچاله

بزرگترین سیاهچاله شناخته شده

دانشمندان یک سیاهچاله غول‌پیکر کشف کرده‌اند که نه تنها بزرگ‌ترین سیاهچاله ستاره‌ای در کهکشان ما بلکه به طرز شگفت‌انگیزی به ما نیز نزدیک است! این سیاهچاله عظیم که تنها ۲۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، یکی از نزدیک‌ترین سیاهچاله‌های شناخته شده است.

سیاهچاله‌ها موجودات عجیبی در دنیای نجوم هستند که به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ سیاهچاله‌های معمولی که جرمی تقریباً مانند خورشید دارند و سیاهچاله‌های کلان‌جرم که غول‌پیکر هستند و جرمشان می‌تواند تا میلیاردها برابر خورشید باشد. دانشمندان اندازه سیاهچاله‌ها را با جرم آنها می‌سنجند.

کمیاب بودن سیاهچاله های متوسط

نکته عجیب اینجاست که سیاهچاله‌های با جرم متوسط، خیلی کم پیدا می‌شوند! اکثر سیاهچاله‌های ستاره‌ای که تا به حال کشف شده‌اند، حداکثر ۲۰ برابر خورشید جرم دارند. اما مدتی است که دانشمندان بزرگترین سیاهچاله ستاره‌ای با جرم‌های بسیار بیشتر، مانند سیاهچاله‌ای با ۳۳ برابر جرم خورشید پیدا کرده‌اند. چرا سیاهچاله‌های با جرم متوسط کم‌یاب هستند؟ این سوالی است که دانشمندان هنوز در حال تلاش برای یافتن پاسخ آن هستند.

این کشف شگفت‌انگیز توسط گروهی از دانشمندان به رهبری “پاسکواله پانوزو” محقق ارشد مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS) در رصدخانه پاریس PSL فرانسه انجام شده است. پانوزو در بیانیه‌ای گفت: “هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که بزرگترین سیاهچاله در این نزدیکی وجود داشته باشد. این یک کشف استثنایی است که شاید فقط یک بار در طول زندگی یک دانشمند اتفاق بیافتد.”

این کشف چه اهمیتی دارد؟

این سیاهچاله بزرگترین سیاهچاله ستاره‌ای است که تا به حال در کهکشان ما کشف شده است و جرم آن ۳۳ برابر خورشید است!

این سیاهچاله به طرز شگفت‌انگیزی به ما نزدیک است. تنها ۲۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد که در دنیای نجوم فاصله بسیار کوتاهی محسوب می‌شود. این کشف می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر شکل‌گیری و تکامل سیاهچاله‌ها کمک کند.

بزرگترین سیاهچاله چگونه کشف شد؟

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ‌های قدرتمند در زمین و فضا، این سیاهچاله را کشف کردند. آنها با مشاهده حرکت ستاره‌ای که در مدار این سیاهچاله می‌چرخید، توانستند جرم و فاصله آن را تخمین بزنند.

غول سیاه کهکشانی با تلسکوپ فضایی گایا شکار شد!

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی گایا که کهکشانی راه شیری را نقشه‌برداری می‌کند، این بزرگترین سیاهچاله را کشف کرده‌اند. اما نکته جالب اینجاست که دانشمندان نتوانستند این سیاهچاله را به طور مستقیم ببینند! آنها با مشاهده لرزش ستاره‌ای که در مدار آن می‌چرخد، متوجه وجود این غول سیاه شدند. این لرزش توسط تلسکوپ فضایی گایا طی چندین سال اندازه‌گیری شد.

این سیاهچاله چه نام دارد؟

این سیاهچاله Gaia BH3 نامیده می‌شود.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=54077

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.