• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 17 - محرم - 1446
  • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
5

ماجرای عجیب صدرالساداتی‌ها

  • کد خبر : 5634
  • 08 سپتامبر 2019 - 4:44

ماجرا از بامداد پنج‌شنبه ۱۴ شهریور آغاز شد. وقتی یکی از نزدیکان خانواده صدرالساداتی در کانال تلگرامی خود از مفقود شدن برادران صدرالساداتی‌ها و همراهانش خبر داد. خبری که در غیاب اطلاع‌رسانی درست و شفاف‌سازی از سوی دستگاه‌های ذیربط و با وجود شایعات گسترده در فضای مجازی در عمل به یک بحران عجیب بدل شده است.

وحید اشتری (از نزدیکان برادران صدرالساداتی) پنج‌شنبه ۱۴ شهریور در کانال تلگرامی خود نوشت: «سید مهدی ‎صدرالساداتی ساعت دو و نیم بامداد چهارشنبه ۱۳ شهریور از قم خارج شده که از فرودگاه مهرآباد برود بندرعباس. تا الآن نزدیک ۲۴ ساعت است که هم گوشی خودش خاموش است هم راننده و افرادی که با وی بوده‌اند. همه نگرانند. فرودگاه می‌گوید حتی دیشب بلیط هواپیما را هم از گیت نگرفته‌اند. سید مهدی مثل بقیه اخیرا چندین بار تلفنی و پیامکی تهدید شده بود. خوشبینانه‌ترین اتفاق این است که ‎بازداشت شده باشد. دوستانش تا الآن به خانواده‌شان گفته بودند که به بندرعباس رسیده‌ و در جلسه و سخنرانی است و امکان تماس ندارد تا از نگرانی در بیایند. الآن چه کار باید کرد؟»

با انتشار این خبر ولوله‌ای در فضای مجازی به راه افتاد، اما چرا؟ ادعا شد که سید روح‌الله، سید مهدی و سید رضا صدرالساداتی به همراه مجتبی پرگر مفقود شده‌اند که البته پس از مدتی اشتری اعلام کرد که مجتبی پرگر در میانه راه از اتومبیل پیاده شده و تنها این سه برادر مفقود شده‌اند. مفقود شدن چند شهروند به خودی خود عجیب و نگران‌کننده به حساب می‌آید چه رسد به اینکه دو نفر از این مفقودین افراد سرشناسی باشند. سید روح‌الله صدرالساداتی با ۳۶ سال سن جوان‌ترین نماینده دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری از استان هرمزگان است که مبارزاتش با قاچاق کالا در این استان طرفدارانی پیدا کرده است. از سوی دیگر برادرش سید مهدی صدرالساداتی مدتی است با فعالیت‌های ضدفساد و افشاگری‌هایی علیه برخی بزرگان معروف شده و چندین هزار دنبال‌کننده در صفحات اجتماعی پیدا کرده است. سید مهدی همان کسی است که درباره ساخت و سازهای لواسان و ماجرای تخریب خانه‌های ده‌ونک و همچنین خانه و باغ وحش حسن رعیت افشاگری‌های بسیاری کرده است.

همین خبر و سابقه این افراد کافی بود تا در غیاب اخبار رسمی و موثق، شایعات و گمانه‌زنی‌ها به سرعت دست به دست شوند. در همین زمینه یک کانال تلگرامی در قم مدعی شد که “صدرالساداتی به دستور دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت شده است” و از قول یک منبع آگاه نوشت: «حکم بازداشت روحانیون طبق قانون فقط با دستور دادگاه ویژه روحانیت صورت می‌پذیرد.»

ظهر پنج‌شنبه ۱۴ شهریور بهرام سرمست استاندار قم در گفت‌وگو با یک خبرگزاری رسمی از “دستور پیگیری وضعیت آقایان صدرالساداتی به مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری قم و رسیدگی به این موضوع خبر داد” و گفت: «تاکنون مطلبی در این خصوص به استانداری قم گزارش نشده است اما موضوع توسط اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری قم در حال پیگیری است.»

در این میان بسیاری از فعالان به خصوص در فضای مجازی شروع به انتقاد از نحوه اطلاع‌رسانی درباره این موضوع کرده و از دستگاه‌های رسمی خواستند که تکلیف مفقود شدن صدرالساداتی‌ها را روشن کنند.

البته غروب پنج‌شنبه ۱۴ شهریور خبر بازداشت برادران صدرالساداتی که یکی از آنها عضو مجلس خبرگان رهبری است توسط دادگاه ویژه روحانیت تکذیب و اعلام شد: «نظر به انتشار خبر بازداشت روح‌الله صدرالساداتی و برادرانش در فضای مجازی به اطلاع می‌رساند هیچگونه اقدام قضایی در خصوص بازداشت مشارالهیم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است.»

در  اطلاعیه روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت آمده بود:

«بسمه تعالی
نظر به انتشار خبر بازداشت آقای روح‌الله صدرالساداتی و برادرانش در فضای مجازی به اطلاع می‌رساند هیچگونه اقدام قضایی در خصوص بازداشت مشارالهیم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است.
بدیهی است انتساب و انتشار خبر مزبور موجب تعقیب کیفری خواهد بود.
روابط  عمومی دادسرای ویژه روحانیت».

در همین زمینه شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ شهریور هم دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری به این موضوع واکنش نشان داد و در اطلاعیه‌ای نوشت: «در پی نشر اخباری مبنی بر ناپدید شدن حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید روح‌الله صدرالساداتی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری، به اطلاع می‌رساند دبیرخانه این مجلس از لحظه انتشار این خبر، پیگیر موضوع بوده و همچنان در حال پیگیری می‌باشد. دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری».

اما این اطلاعیه‌ها هم نتوانست از داغ‌تر شدن شایعات جلوگیری کند. عده‌ای به طرفداری از مفقودین با هشتگ “صدرالساداتی کجاست” و عده‌ای با اظهارات مشکوک و عجیب به شایعات دامن زدند. از دیده شدن صدرالساداتی‌ها در راه عراق برای رفتن به زیارت تا تهیه لیستی ۱۰ نفره برای دستگیری که نام صدرالساداتی در صدر آن بوده، از بازداشت سه برادر در بندرعباس تا حضور آنها در منزل یکی از اساتیدشان در قم.

ظهر جمعه ۱۵ شهریور احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «پیگیر موضوع برادران ⁧صدرالساداتی⁩ شدم، مسئولین مربوطه گفتند احضار و بازداشت نشدند و در حال حاضر در قم به سر می‌برند و زندگی عادی خودشان را دارند.»

پس از آن هم مجتبی ذوالنور دیگر نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد که “برادران صدرالساداتی در مسیر قم – تهران اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند. آنها به منزل برادر آقای غفاری (غفار عباسی‌مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. در واقع آنها در منزل برادر آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آنها نیز بی اطلاع بودند.

ذوالنور همچنین گفت: «اینکه نیت و انگیزه آنها چه بوده و چه کاری می‌خواستند انجام دهند را نمی‌دانیم اما موضوع این گونه بوده و هیچ برخورد قضایی هم وجود نداشته و هیچ کسی هم آنها را به اقدامات این چنینی هدایت نکرده و به اختیار خود خودشان بوده و محدودیت و ربودنی در کار نبوده است.»

صدرالساداتی‌ها آفتابی شدند

در این میان یک خبرگزاری “احتمال دزدیده شدن برادران صدر الساداتی را رد کرده” و مدعی شد: «ارزیابی نهادهای ذیربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری است.»

جالب اینجاست که سید مهدی صدرالساداتی که به گفته نزدیکانش که پیگیر ماجرای آنها بوده و از نگرانی خانواده‌شان سخن می‌گفتند و گفته می‌شد تلفن همراهش خاموش بوده از جمعه ۱۵ شهریور چندین استوری در اینستاگرام خود منتشر کرده است. او ابتدا نوشته «همراهی اینجانب از ابتدای سفر به بندرعباس تا شرایط کنونی فقط و فقط به درخواست برادر بزرگتر و بزرگوارم سید روح‌الله صدرالساداتی (نماینده محترم هرمزگان در خبرگان رهبری) بوده است و ایشان توضیحات خود را بیان خواهند کرد و بنده در این زمینه سکوت خواهم کرد.»

سید مهدی صدرالساداتی در استوری بعدی خود به عکسی که در برخی کانال‌های خبری ادعا شد او را در حال خرید قلیان نشان می‌دهد واکنش نشان داد و نوشت: «دروغ محضه…حمله‌ها شروع… حالا همه میزنن.» او در یک استوری دیگر هم که ساعت ۱۱:۱۹ شب را نشان می‌داد عکسی از یک تابلوی راهنما را منتشر کرد که نشان می‌داد در ۵ کیلومتری کیاسر گرفته شده و نوشت: «۱. رییس کمیسیون امنیت ملی و نماینده دیگر قم می‌گویند ما در قم در خانه فلانی زندگی عادی داریم…۲. گفته‌اند اختفای اختیاری کردیم…نه در قم هستیم و نه اختفای اختیاری داشتیم…خدا به همه رحم کند.»

صدرالساداتی همچنین در یک استوری طولانی که صبح شنبه ۱۶ شهریور منتشر شد نوشت: «چاره‌ای نیست که اعلام کنند الکی گوشی‌هایمان را خاموش کردیم و کشور را به هم ریختیم و سناریوی عجیب و غریبی پشت این ماجراست که از کجا آب می‌خورد! » در بخش دیگری با اشاره به برخی تهدیدها و دروغ‌ها که علیه او و برادرش (عضو مجلس خبرگان رهبری)، عنوان کرد: «الان هم هرچه از جزئیات ماجرا بگویم، هیچ فایده‌ای ندارد جز اینکه مردم را نسبت به امنیت کشور و … بدبین می‌کند!»

با این حال ظهر شنبه ۱۶ شهریور مجتبی ذوالنور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه “صدرالساداتی‌ها در قم ذغال برای قلیان خریدند” گفت که “آنها دستگیر و بازداشت نشده بودند”.

ذوالنور در مطلبی در کانال سروش خود در توضیح موضوع مفقود شدن صدرالساداتی نماینده مجلس خبرگان و برادر و همراهش نوشت: «هیچ دستگیری و بازداشتی نبوده است، اینها مگر استوری نمی‌کنند خب یعنی گوشی همراه آنها هست، خب با خانواده خود تماس می گرفتند و اطلاع می‌دادند.»

این نماینده قم در مجلس با بیان اینکه “موبایل در اختیار آنها هست”، افزود: «کدام بازداشتی است که موبایل در اختیار داشته باشد و به راحتی استوری ( در صفحه اینستاگرام خود) کند. ما رد آنها را داریم که در کجای قم و در روستاهای قم بودند، فردو رفته بودند و حتی در جاهایی در مسیر ذغال برای قلیان خریدند . همه اینها را داریم و مشخص است.»

ماجرای برادران صدرالساداتی در این چند روز به طرز عجیبی پیچیده به نظر می‌رسد. از طرفی سید مهدی صدرالساداتی با تلفن همراه خود در اینستاگرام فعال است اما از سوی دیگر هیچ کدام از این سه نفر گوشی‌های خود را جواب نمی‌دهند و گفته شده خانواده‌شان به شدت نگران هستند. اگر صدرالساداتی به تلفن همراه خود دسترسی دارد قطعا درآوردن خانواده از نگرانی از استوری گذاشتن در اینستاگرام واجب‌تر خواهد بود چرا که اشتری ویدئویی از پدر آنها منتشر کرده که در آن به شدت از مفقود شدن فرزندانش و بی‌خبری از آنها ابراز نگرانی می‌کند.

تا کنون تنها منبع رسمی که به ماجرا ورود کرده همان دادگاه ویژه روحانیت بوده که خبر بازداشت آنها را تکذیب کرده و البته دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری که وعده پیگیری داده است. اما از سوی دیگر سید مهدی صدرالساداتی با سخنان کنایه‌آمیز خود در اینستاگرام به گونه‌ای به مخاطب القا می‌کند که انگار در این دو سه روز اتفاقات عجیب و غریبی برای او و همراهانش رخ داده است.

با وجود این اتفاقات شاید بهتر باشد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی با توجه به امکان ردیابی تلفن همراه صدرالساداتی‌ها هرچه زودتر مشخص کنند که این سه نفر در کجا حضور دارند و آیا به راستی اتفاقات عجیبی در این روزها برایشان رخ داده یا واقعا “خوداختفایی” داشته‌اند که در آن صورت هم به قول محمدرضا زائری روحانی میانه‌رو معروف “اگر ادعای اختفای اختیاری صدرالساداتی‌ها درست باشد و خودشون بازی در آورده باشند، باید آنها را بگیرند و از پا آویزونشان کنند”، چرا که این اتفاقات و مفقود شدن سه شهروند که یکی از آنها نماینده مجلس خبرگان رهبری است و انتشار گسترده خبر آن با چاشنی شایعات پیاپی، افکار عمومی را به شدت نسبت به این موضوع حساس کرده و اگر واقعا داستان خوداختفایی صحت داشته باشد باید از این سه نفر به خصوص نماینده مجلس خبرگان رهبری پرسید که چه هدفی را در چنین اقدام عجیبی دنبال می‌کرده‌اند.”

منبع : ایسنا
لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=5634

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.