پدیده خورشیدگرفتگی اول تیر
اجتماعی و حوادث

آخرین خورشید گرفتگی قابل رویت قرن حاضر در ایران | نحوه ی اقامه نماز آیات

پدیده خورشیدگرفتگی اول تیر آغاز شد. این پدیده حدود ساعت ۹:۰۴ صبح آغاز شده است و تا ساعت ۱۱ و ۳۷ دقیقه در اغلب نقاط کشور ادامه خواهد داشت. کسوف یا خورشیدگرفتگی هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشان

پدیده خورشیدگرفتگی اول تیر

پدیده خورشیدگرفتگی اول تیر در ایران آغاز شد ساعات وقوع خورشید گرفتگی در استان ها متفاوت است. این پدیده حدود ساعت ۹:۰۴ صبح آغاز شده است و تا ساعت ۱۱ و ۳۷ دقیقه در اغلب نقاط کشور ادامه خواهد داشت. کسوف یا خورشیدگرفتگی هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند.

به همین مناسبت و با توجه به وجوب نماز آیات، به فتوای رهبر انقلاب در این باره که در کانال فقه و احکام رهبری منتشر شده است، اشاره می‌‌شود.

نحوه ی اقامه نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت ۵ رکوع دارد و به چند صورت خوانده می‌شود:

صورت اوّل: بعد از نیت و تکبیرة‌الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود، و باز سر از رکوع بردارد، و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود، و سپس سر از رکوع بردارد، و همین‌طور ادامه دهد، تا یک رکعت پنج رکوعی که قبل از هر رکوعی حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید، و بعد برای رکعت دوم قیام کند، و مانند رکعت اول انجام دهد، و دو سجده را به‌‌جا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به‌عنوان یک آیه، صحیح نیست) از سوره‌ای را قرائت کند و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد، و آیه دیگری از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگری از همان سوره را قرائت نماید، و همین‌طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‌ای که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود، سپس رکوع پنجم را به‌جا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، برای رکعت دوم قیام کند و حمد و آیه‌ای از یک سوره را بخواند و به رکوع برود، و همین‌طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد. چنانچه بخواهد برای هر رکوعی به یک آیه از سوره‌ای اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

صورت سوم: یکی از رکعت‌ها را به یکی از دو صورت، و رکعت دیگر را به‌نحو دیگر به‌جا آورد.

لازم به ذکر است می‌توان یکی از رکعت‌ها را به یکی از دو صورت و رکعت دیگر را به نحو دیگر اقامه کرد، خواندن نماز آیات به جماعت اشکال ندارد، بلکه مستحب است، در تقسیم سوره، «بسم الله الرحمن الرحیم» آیه به حساب نمی‌آید و در تقسیم سوره، تقسیم یک آیه به دو بخش اشکال ندارد، برای مثال جمله «لم یلد» یک بخش و جمله «ولم یولد» بخش دیگر باشد، اشکال ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *