بهترین داستان های دفاع مقدس
فرهنگی و ادبی

۵ رمان درباره دفاع مقدس که نباید از دست داد

در این مقاله از سایت دخالت می خواهیم ۵ مورد از بهترین داستان های دفاع مقدس را به شما معرفی کنیم. به عنوان یک ایرانی، خواندن چنین رمان هایی به ما کمک می کند که تصویر بهتری از آنچه در طول ۸ سال جنگ تحمیلی بر کشورمان و مردمانش گذشت داشته باشیم.

بهترین داستان های دفاع مقدس

جنگ تحمیلی ایران و عراق، سرمنشأ تولید آثار تصویری و نوشتاری بسیاری در طول ۴۰ سال گذشته شده است. به طوری که شاعران، نویسندگان، فیلم سازان، عکاسان و … دست به تولید و ثبت آثاری ماندگار و تاثیرگذار با این موضوع زده اند. در این میان داستان ها هم طرفداران خاص خود را داشته اند. چندین رمان بلند با موضوع جنگ و فداکاری های حین آن نوشته شده است که بیشتر آنها داستان هایی واقعی را روایت کرده اند.

بهترین داستان های دفاع مقدس

زمین سوخته

کتاب زمین سوخته نوشته احمد محمود را بسیاری اولین رمان با موضوع جنگ ایران به شمار می آورند. این رمان جزو پرفروش‌ ترین آثار حوزه دفاع مقدس در دهه ۶۰ تا دهه ۷۰ بوده و سه ماه نخست تجاوز رژیم بعث به خاک ایران و مقاومت جانانه مردم را روایت می ‌کند. احمد محمود در خصوص شاهکارش گفته «وقتی خبر کشته شدن برادرم را در جنگ شنیدم، از تهران راه افتادم رفتم جنوب. رفتم سوسنگرد، رفتم هویزه. تمام این مناطق را رفتم. تقریباً نزدیک جبهه بودم. وقتی برگشتم، واقعاً دلم تلنبار شده بود. دیدم چه مصیبتی را تحمل می‌کنم. اما مردم چه آرام‌ اند. چون تا تهران موشک نخورد، جنگ را حس نکرد. دلم می ‌خواست لااقل مردم مناطق دیگر هم بفهمند که چه اتفاقی افتاده است. همین فکر وادارم کرد که «زمین سوخته» را بنویسم.»

بهترین داستان های دفاع مقدس

سفر به گرای ۲۷۰ درجه

احمد دهقان، نویسنده کتاب سفر به گرای ۲۷۰ درجه، مهم ترین نویسنده جنگ ایران و عراق است که آثار بسیاری را با این موضوع به رشته تحریر درآورده است. دهقان در آثارش تنها به همین مقوله یعنی جنگ و ماجراهای مختلف آن پرداخته است. «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» است با سبک و سیاق منحصر بفرد که روایتی عمیق از جنگ را بیان می کند. این کتاب جوایز متعددی را چون جایزه بیست سال داستان نویسی، جایزه چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و… کسب کرده است.

بهترین داستان های دفاع مقدس

شطرنج با ماشین قیامت

یکی دیگر از بهترین داستان های دفاع مقدس ، کتاب شطرنج با ماشین قیامت است که نویسنده ای جنوبی آن را نوشته است. حبیب احمدزاده در این کتاب حوادث سه روز از محاصره آبادان به دست نیروهای عراقی را بازگو کرده و به وقایع و رخدادهای جنگ می ‌پردازد. قهرمان این رمان، دیده ‌بان نوجوان ۱۷ ساله ‌ای است که به ناچار به جای دوست مجروحش، راننده ماشین حمل غذا می‌شود. روایت این کتاب کمی متفاوت بوده و داستان با نگاهی فلسفی به مقوله مرگ نگاشته شده است.

بهترین داستان های دفاع مقدس

پل معلق

محمدرضا بایرامی هم با رمان زیبای پل معلق، یکی از بهترین داستان های دفاع مقدس را از خود به یادگار گذاشته است. این کتاب روایتگر بخشی از داستان زندگی سربازی به نام نادر صدیق است که عضو پدافند نیروی هوایی بوده است. سربازی که در نیمه خدمت، پدر، مادر و خواهرش را از دست می ‌دهد و به دلیل آنکه خود را در مرگ آن ها مقصر می‌داند، به دنبال فرار از گذشته است و این ‌چنین داستانش با جنگ گره می ‌خورد.

بهترین داستان های دفاع مقدس

دل و دلدادگی

رمان زیبای «دل و دلدادگی»، نوشته شهریار مندنی ‌پور، داستانی است که عشق را در گیر و دار جنگ روایت می کند. این رمان دو جلدی به سه مقطع تاریخ ایران یعنی حوادث انقلاب، سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و زلزله رودبار می‌پردازد. شخصیت پردازی ها در این داستان بسیار عالی و حرفه ای انجام شده و نویسنده به خوبی توانسته کشمش ‌های درونی و بیرونی و همچنین پیچیدگی خرده روایت‌ ها را به مخاطب القا کند.

بهترین داستان های دفاع مقدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *