• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : 12 - ذو القعدة - 1445
 • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
28

ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

 • کد خبر : 40714
 • 06 مارس 2024 - 10:57
ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

حالا که به فصل خانه تکانی رسیده ایم هر کدام از ما به سبک خودمان خانه تکانی را انجام می دهیم. معمولا بهترین حالت این است که چند روز مانده به سال نو، خانه مان کاملا تمیز و مرتب باشد تا سال جدید را با شلوغی و به هم ریختگی شروع نکنیم. ما چند مورد از ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان را برایتان توضیح خواهیم داد تا هنگام خانه تکانی سردرگم نشوید.

قبل از شروع کارها حتما به این نکته توجه کنید که طوری خانه تکانی نکنید که عید را با کمر درد، پا درد یا خسته و از رمق افتاده شروع کنید. خانه تکانی دسته جمعی یا سپردن بعضی از کارها به بقیه افراد به شما کمک می کند که کمتر فرسوده شوید. جابجایی و تمیز کردن وسایل را هم باید اصولی و با دقت انجام بدهیم تا کمترین میزان خستگی و آسیب به بدنمان (که ارزشمندترین دارایی ماست) وارد شود.

سنگ بزرگ برندارید!

برنامه ریزی تان هر چه که هست، بهتر است برای خانه تکانی سریع و اصولی کار را از جایی که از حد توانایی تان بیشتر است و اول کار خسته تان  می کند شروع نکنید. مثلا از یک قفسه یا میز کنسول شروع کنید که در معرض رفت و آمد نیست و مدت طولانی مرتب می ماند. یک قفسه تمیز، بدون غبار و با وسایل منظم به شما انگیزه می دهد که کار را ادامه بدهید و همه وسایل را مثل آن تمیز کنید. اگر در خانه تنها زندگی می کنید، می توانید فهرست کارهای روزانه را بنویسید و بعد از تمام کردن هر قسمت به خودتان جایزه بدهید.

خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بهتر است بخش‌هایی از خانه را که برایتان مهم‌ترند زودتر تمیز کنید. چون انرژی بیشتری دارید و احتمال اینکه گوشه‌ای را از قلم بیندازید کمتر است.

بعضی هم معتقدند یکی از ترفند های خانه تکانی این است که تمیزکردن آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را در مرحله آخر انجام دهید، چون برای تمیزکاری بخش‌های دیگر خانه لازم است مدام به این قسمت‌ها رفت‌و‌آمد کنید (برای شست‌وشو، برداشتن مواد شوینده و …).

برای خانه تکانی سریع و آسان چندتایی کار اساسی لازم است. خیلی از این کارها مثل گردگیری مربوط به همه خانه است، بعضی‌های دیگر مثل تمیزکردن کابینت‌ها مخصوص یک قسمت خاص. تجربه نشان داده بهترین پاسخ به پرسش چگونه خانه تکانی راحتی داشته باشیم، بخش‌بندی خانه به قسمت‌های مختلف و تمیزکاری بخش‌ها به طور جداگانه است. با همراه باشید تا ببینیم در خانه تکانی هر بخش خانه چه کارهایی باید انجام شود.

مواد و ابزار لازم برای خانه تکانی عید

شوینده سطوح؛

شوینده کف؛

کف‌شوی مناسب مانند تی؛

دستمال گردگیری؛

دستمال مخصوص خشک کردن؛

کیسه زباله؛

چهارپایه یا نردبان؛

جاروی دستی و برقی.

اول از بخشیدن و دور انداختن شروع کنید

برای چیزهایی که قرار است بخشیده یا دور انداخته شوند، جعبه‌ای تهیه کنید. اگر اشیا و اجسامی که در نظر دارید مثل یک مبل بزرگ هستند، قطعا جعبه‌ای متناسب پیدا نخواهید کرد. پس بهتر است از فهرست بخشش-دور انداختن کمک بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید : ترکیب این شوینده ها سمی و مرگبار است

تعمیرات

موقع خانه تکانی و جمع‌وجور کردن نقاط مختلف خانه با اشیایی برخورد خواهید کرد که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند. بهتر است برای آنها هم جعبه‌ای در نظر داشته باشید. با این کار در حین تمیز کردن، حواس‌تان به اشیا و وسایل خرابی که نیاز به تعمیر دارند، پرت نخواهد شد و سر فرصت به آنها رسیدگی می‌کنید.

از بالا به پایین، از چپ به راست تمیز کنید

از بالای اتاق شروع کنید، مانند گردگیری پنکه سقفی، و به سمت پایین بروید تا کارهای اضافی را از بین ببرید. به همین ترتیب، تمیز کردن از چپ به راست تضمین می کند که به جای اینکه از جایی به مکان دیگر حرکت کنید، کل اتاق را کنترل می کنید.

بیشتر مردم چیزی را می‌بینند و آن را تمیز می‌کنند، سپس به بالا نگاه می‌کنند و چیز دیگری را می‌بینند و آن را تمیز می‌کنند، و خاک روی چیزی که شما تازه تمیز کرده‌اید می‌ریزد بنابراین از این کار پرهیز کنید. “اگر از بالا به پایین و از چپ به راست کار می کنید، به جای تمیز کردن مناطقی که تازه تمیز کرده اید، یک بار کار می کنید.”

خانه تکانی سریع و آسان اتاق‌ها

اتاق‌ها را مانند حال و پذیرایی گردگیری کنید و جارو بزنید. سپس آینه‌ها و شیشه‌های اتاق‌ها را تمیز کنید. اگر پرده‌ها نیاز به شست‌وشو دارند آنها را بشویید. می‌توانید پرده‌ها را به خشک‌شویی بدهید.

لباس‌ها و وسایل مربوط به هر فصل را بر اساس استفاده‌شان مرتب کنید؛

لباس‌های زمستانی را جمع‌وجور کنید و لباس‌های بهاری‌ را دمِ دست بگذارید؛

لباس‌هایی را که بیش از یک سال نپوشیده‌اید و برنامه‌ای برای استفاده مجدد از آنها ندارید، جدا کرده و در کارتن بخشیدنی‌ها بگذارید؛

کف کمدها را تمیز کنید؛

کفش و چکمه‌ها و وسایل مختلف را تمیز و مرتب کرده و چیزهایی که استفاده نمی‌کنید، دور بریزید؛

کفش‌ها و چکمه‌های خراب را هم به کفاش بسپارید؛

لباس‌های نیازمند تعمیر را به خیاط بسپارید؛

جوراب‌های کهنه را دور بیندازید یا به‌عنوان پارچه و ابزاری برای نظافت استفاده کنید.

به لوازم آرایشی سروسامان دهید:

به تاریخ انقضای آنها توجه کنید؛

بهتر است مواد آرایشی مایع را که بیش از سه ماه از عمرشان می‌گذرد، دور بریزید؛

بهتر است مواد آرایشی پودری را که بیش از یک سال عمر کرده‌اند، دور بریزید.

خانه تکانی اتاق خواب – به لوازم آرایشی سروسامان دهید.

دیوارهای اتاق‌ها را هم به همان روشی که دیوارهای نشیمن را تمیز کردید، نظافت کنید.

خانه تکانی سریع و آسان آشپزخانه

خانخ تکانی آشپزخانه اجاق گاز را تمیز کنید

سطوح آشپزخانه را گردگیری کنید. اشیای مختلف مانند قابلمه‌ها، ظروف و… را بشویید و قسمت‌های مختلف و ابزارهای‌ جانبی‌شان را تمیز کنید.

داروهایی را که تاریخ انقاضایشان گذشته، کنار بگذارید. یادتان باشد که داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته را درون ظرف‌شویی نریزید و آنها را بین زباله‌ها قرار بدهید و در سطل زباله بریزید.

به یخچال و کابینت‌ها رسیدگی و آنها را به طور عمیق تمیز کنید:

همه طبقه‌ها را خارج کنید و اشیا و ظروف داخل آنها را بشویید؛

مواد غذایی بی‌مصرف و کهنه را دور بریزید؛

حواس‌تان به شست‌وشوی سینی جایخی باشد؛

همه قسمت‌های یخچال را پاک و تمیز کنید و بعد همه‌چیز را دوباره سر جای خود بگذارید؛

اگر از فاسد و خراب شدن مواد غذایی در حین نظافت یخچال نگران هستید، بهتر است از یک یخدان یا سردکننده برای حفظ مواد استفاده کنید.

کابینت‌ها را بررسی کنید و مواد غذایی کهنه و فاسدشده یا مواد غذایی مشکوکی را که احتمالا قابل مصرف نیستند، دور بریزید. یادتان باشد، غذایی را که خودتان نمی‌خورید و دوست ندارید هرگز به دیگران نبخشید.

اجاق گاز را تمیز کنید. همه نقاط از جمله بیرون و داخل هود و بخش‌های مختلف گاز را در نظر داشته باشید. از نظافت و تمیز کردن مایکروویو و توستر هم غافل نشوید.

کابینت زیر ظرف‌شویی آشپزخانه را تمیز کنید. همه وسایل موجود در آنها را بیرون بیاورید و کف، دیواره‌ها و همه نقاط کابینت را تمیز کنید. برای مواد شوینده‌ای که استفاده نمی‌کنید هم فکری کنید. آنها را مرتب کنید یا کنار بگذارید. سپس وسایل کابینت‌ را دوباره مرتب داخل آن بچینید.

پلاستیک‌ها و کیسه‌های خرید را مرتب کنید تا دومرتبه از آنها استفاده شود.

حوله‌ها و دستمال‌های آشپزخانه هم نیاز به نظافت دارند.

دستکش پلاستیکی کهنه آشپزخانه و اسفنج و اسکاچ‌های قدیمی را تعویض کنید.

خانه تکانی سریع و آسان سرویس‌های بهداشتی

آینه‌ها و شیشه‌های حمام و دست‌شویی را تمیز کنید. کابینت‌ها، کشوها و طبقه‌هایی که در حمام و دست‌شویی هستند نیاز به مرتب شدن و نظافت دارند.

شمع‌های عطری و صابون‌ها را متناسب با عطر و رایحه فصل انتخاب کنید. با عطرهای خوشایند بهاری به این فصل تروتازهِ سبز سلام کنید.

لوله‌ها و چاه‌ها را مانند لوله‌ها و چاه آشپزخانه نظافت کنید. سپس کاسه دست‌شویی و توالت یا توالت‌فرنگی را بشویید. در پایان کف را بشویید.

قالیچه‌ها و پاگردهای دست‌شویی و حمام را بشویید.

حوله‌های حمام، روبدوشامبر حمام و دم‌پایی‌ها هم نیاز به نظافت دارند.

با مسواک‌های قدیمی هم خداحافظی کنید که دیگر وقت عوض کردن آن رسیده است.

پرده قدیمی حمام را هم عوض کنید.

خرده‌کاری‌های خانه تکانی

وسایل کمک‌های اولیه را بررسی کنید و اگر کم‌وکسری در آن وجود دارد، حتما به فکر تهیه موارد لازم باشید. سنجاق قفلی، لوازم لکه‌گیری و وسایلی از این دست را هم مرتب و در صورت نیاز تهیه کنید و در انباری یا جایی که در نظر دارید، قرار دهید.

مجلات قدیمی، کاغذها و روزنامه‌ها را بازیافت کنید. یادتان باشد، اگر روزنامه‌ای را بیش از یک ماه نخوانده‌اید دیگر به سراغ آن نخواهید رفت؛ پس به حجم اشیا و وسایل بی‌کاربرد اضافه نکنید و آن را دور بیندازید. منطور از دور انداختن کاغذهای باطله، مجله و روزنامه این نیست که آنها را روانه سطل زباله کنید، بلکه باید آنها را برای بازیافت کنار بگذارید و زباله‌های خشک و تر را همیشه جدا کنید.

کشو و کمدی که در آن وسایل غیرضروری و اصطلاحا خرت و پرت‌هایتان را نگهداری می‌کنید هم باید تمیز و مرتب شوند. لوازم تحریرهایی را که خراب و بی‌استفاده هستند، دور بریزید. مثلا اتودهای خراب، خودکارهای نیمه‌جانی که دیگر نمی‌نویسند یا پِنس‌ها و سنجاق‌های خراب را جدا کرده و دور بیندازید. اگر شما هم تعداد زیادی پول خُرد و سکه در گوشه و کنار کمدها و کشوهایتان نگه می‌دارید باید حالا فکری کنید و یا آنها را در قلک جمع یا پول خردها را به اسکناس بدل کنید.

خرده‌کاری‌های خانه تکانی

در پایان به این موارد رسیدگی کنید:

 • همه کفش‌هایتان را مرتب کنید و اگر نیاز به تعمیر دارند به کفاش بسپارید.
 • سطل‌های زباله و بازیافت را مرتب کنید. نظافت سطل‌ها را می‌توان داخل دست‌شویی یا خارج از آن انجام داد.
 • گلدان‌ها را مرتب کنید. برگ‌های خشک و خراب را بگیرید و گل‌ها را در گلدان‌های زیبا و مناسب بکارید.
 • فکری به حال سی‌دی‌ها و نوارهای ویدئویی کنید. واقعیت این است که با وجود امکان دانلود سریع هر چیز و فلش‌مموری‌ها و… دیگر نیاز چندانی به این دوستان قدیمی برای دیدن فیلم و شنیدن موسیقی نیست.
 • کیف‌های سامسونت، کوله‌پشتی، چمدان‌ها و… هم نیاز به مرتب شدن دارند. داخل آنها را بررسی و مرتب کنید و همه را مرتب کنار هم بچینید.
 • وسایل بازی، کاردستی، کتاب‌ها و لوازم ورزشی را نظافت کنید.
لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=40714

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.