قطار زاهدان-تهران
اجتماعی و حوادث

باز کردن پیچ های ریل، علت سانحه قطار زاهدان-تهران

ساعت ۱۶ چهارشنبه هفته گذشته حادثه ناگواری رخ داد و پنج واگن‌ قطار زاهدان–تهران از ریل خارج شد. در این سانحه بیش از ۴۲ نفر مصدوم شده و پنج نفر از مسافران این قطار نیز جان خود را از دست دادند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رییس کمیسیون عالی سوانح شرکت راه آهن ایران اعلام کرد: دلیل وقوع سانحه قطار زاهدان-تهران، باز شدن پیچ، فنر و پابندهای ریل می باشد.

سازوکار اتصالات ریل بدین صورت است که ریل به وسیله پیچ و پابند به تراورس متصل می‌شود و اگر این پیچ‌ها باز شوند می‌توان به راحتی با یک اهرم ریل را از خط جدا کرد و اگر پیچ و پابندهای ریل به هر علتی باز شود، خطرناک بوده و منجر به بروز سانحه می‌شود. که در مورد قطار زاهدان-تهران نیز، همین مورد حادثه آفرین بوده است.

این مقام شرکت راه آهن اعلام کرد: حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ پیچ و پابند ریل را در طول حدود ۵۰ تا ۶۰ متر باز شده و نقطه خطر ایجاد شده  و همین مسئله باعث خارج شدن قطار از ریل و بروز آن سانحه دردناک برای قطار زاهدان-تهران شده است.

غضنفر فولادی رییس کمیسیون عالی سوانح شرکت راه‌آهن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هدف از بازشدن پیچ و پابند ریل در حادثه قطار زاهدان-تهران سرقت بوده است؟ ادامه داد: ممکن است به هر دلیلی این پیچ‌ها از ریل باز شده باشد اما ما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم و وظیفه این کمیسیون بررسی دلیل فنی بروز یک سانحه ریلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *