آبشار کبودوال گلستان
ایرانگردی گردشگری

آبشار کبودوال گلستان | تنها آبشار خزه‌ای ایران

آبشار کبودوال گلستان، تنها آبشار خزه‌ای ایران واقع در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان و در دل جنگل و دامنهٔ کوه هارون قرار دارد. آب این رودخانه از چشمه‌های جنوبی سرچشمه می‌گیرد.

آبشار کبودوال گلستان

استان گلستان در کنار تاریخچه فرهنگی غنی، به سرزمین آبشاران و چشمه‌سارها معروف است و با وجود این همه جاذبه‌های طبیعی و تفریحی مانند آبشار، تالاب‌ و گل‌فشان‌ به عنوان نگین گردشگری منطقه، مقصد مناسبی برای گردشگران است.

وجود رشته کوه‌های البرز که خود سرچشمه رودهای فراوانی است، آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری به وجود آورده که‌ از نواحی مختلف سرازیر شده و جلوه‌های زییایی را ایجاد کرده‌است.

بیش از ۶۰ آبشار کوچک و بزرگ از جمله آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران‌کوه، زیارت، دوآب و شادان(۷ طبقه) در جای‌جای این استان به مناطق زیبای گردشگری تبدیل شده‌اند.

آبشار کبودوال گلستان

کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران واقع در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان و در دل جنگل و دامنهٔ کوه هارون قرار دارد. آب این رودخانه از چشمه‌های جنوبی سرچشمه می‌گیرد.

می‌توان از این آبشار به عنوان بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای ایران نام برد؛ آبشاری با ارتفاع ۶ متر که آبی سرد و قابل شرب دارد. آبشار کبودوال به لطف قرار گرفتنش در ارتفاع کم از سطح دریا و نزدیک‌بودنش به شهر، آب و هوایی بسیار معتدل دارد.

آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در امتداد رودخانه‌ی کبودوال خودنمایی می‌کنند. زیر هر آبشار حوضچه‌های جالبی به‌وجود آمده که برخی جوانان منطقه از آن برای شنا و آبتنی استفاده می­‌کنند. آب زلال و شفاف و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین راه تسکین و آرامش انسان است.

از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در مسیری بسیار زیبا دارد و حدود ۳۲۰ پله سنگی و ۱۷۰ متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار سر راه گردشگران است که برای افرادی با بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود.

آبشار کبودوال گلستان

آبشار کبودوال با توجه به ویژگی‌های خاص خود مانند خزه‌ای بودن، کیفیت آب، غنای ویژه گیاهان بومی و جانوری در سال ۱۳۹۴ به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

آبشار کبودوال گلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *