طرح حمایت از خانوارهای نیازمند
اقتصاد سیاست

تدوین طرح دو فوریتی حمایت از خانوارهای نیازمند

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از تهیه یک طرح دو فوریتی برای حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمند خبر داد و گفت که احتمالا این طرح هفته آینده در مجلس مطرح خواهد شد.

طرح حمایت خانوارهای نیازمند

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از تهیه یک طرح دو فوریتی برای حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمند خبر داد و گفت که احتمالا این طرح هفته آینده در مجلس مطرح خواهد شد.

سیدعلی موسوی، نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی درباره طرح دو فوریتی حمایت از خانوارهای نیازمند، تصریح کرد: در طرح‌های پیشین فقط یک موضوع در مجلس مانند کالاهای اساسی مصوب شده بود که همگی آنها یک ماده‌ای و یا یک فوریتی بود اما تلاش داشت به همراه تعدادی از نمایندگان برای حمایت جدی‌تر از خانوارهای نیازمند کاری اساسی‌تر انجام دهیم و به همین دلیل کوشیده‌ایم تا این حمایت را در ابعاد مختلف از خانواده‌های مستضعف تسری دهیم.

طرح دو فوریتی حمایت از خانوارهای نیازمند

نماینده ملکان در مجلس گفت: بر اساس این طرح ۵ دهک پایین جامعه که در مضیقه و فشار قرار دارند مورد حمایت دولت و مجلس قرار خواهند گرفت.

سید علی موسوی، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که با کمک و همکاری آقای نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی را با عنوان حمایت معیشتی از خانوارهای نیازمند تهیه کردیم. این طرح که جامعه هدف آن ۵ دهک پایین جامعه است بسته‌ای جامعی را برای ۴ نیاز اساسی ۵ دهک پایین یعنی انرژی (آب، برق، گاز)، کالاهای اساسی (برنج، روغن، گوشت و مرغ و تخم مرغ)، مسکن و دارو  پیش بینی کرده است.

وی افزود: در این طرح برای هر کدام از نیازها منبع مالی پیش بینی شده و احیانا اگر دولت نتواند آن را تامین کند می‌توانیم  برای استفاده از ظرفیت ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان اذن رهبری را دریافت کنیم.

نماینده ملکان در مجلس با بیان اینکه در این طرح ۴ هدف اصلی را دنبال کردیم، گفت: قرار است تمام نیازهای ضروری یک خانوار نیازمند در قالب یک طرح در برگرفته شود و بر همین اساس جامعه دهک ما ۵ دهک پایین جامعه است.

کمک مالیاتی ثروتمندان جامعه به ۵ دهک پایین

نماینده ملکان در مجلس گفت: ‌برای اینکه میزان مصرف آب، برق و گاز خانوارهای نیازمند افزایش زیادی پیدا نکند تخفیف‌های زیادی را در میزان مصرف آنها در نظر گرفته‌ایم و به همین دلیل از یارانه پرداختی ۵ دهک بالای جامعه مبلغی را برای تامین یارانه انرژی خانوارهای ۵ دهک پایین جامعه در نظر گرفته‌ایم که عملا این کار بخشی از مالیاتی است که افراد ثروتمند جامعه به عنوان سهم‌شان به نیازمندان می‌پردازند.

موسوی تصریح کرد: بند سوم این طرح مربوط به ودیعه مسکن و مشکلات مستاجران است. همچنین بند چهارم مربوط به دارو است به طوری که خانوارهایی که مشکلات درمانی و دارویی دارند با تصویب این طرح دو فوریتی دغدغه‌هایشان کاهش پیدا خواهد کرد.

۴۰ نفر از نمایندگان مجلس این طرح را امضا کرده اند

سید علی موسوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تعداد امضای این طرح گفت:‌این طرح در مدت زمان کوتاهی که در سامانه بارگذاری شده بود توانسته بود حد نصاب امضاها را داشته باشد و با آنکه فقط ۵ دقیقه این طرح در سامانه بارگذاری شده بود اما ظرف همین مدت کوتاه ۴۰ امضا را دریافت کرد که نشان دهنده نگاه ویژه مجلس یازدهم به حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند است.

موسوی در پایان گفت: ‌امیدوارم با تصویب طرح دو فوریتی بتوانیم بخشی از مشکلات مردم به ویژه حمایت از خانوارهای نیازمند جامعه را گره‌گشایی کرده و از دغدغه آنان بکاهیم. این در حالی است که تعداد زیادی از خانوارهای نیازمند و مستضعف چشم انتظار کمک‌های جامعه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *