ساخت اولین نمونه واکسن ایرانی کرونا
اخبار مهم پزشکی سلامت

ساخت اولین نمونه نسل سوم واکسن ایرانی کرونا

محققان ایرانی موفق به ساخت اولین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا شده‌اند.

ساخت اولین نمونه واکسن ایرانی کرونا

شرکت دانش بنیان هوم ایمن زیست فناور با همکاری شرکت بیوسان فارمد وابسته به مجموعه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) موفق به ساخت نخستین نمونه واکسن نوترکیب نسل جدید علیه ویروس کرونا شد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان و مدیر گروه بیوتکنولوژیک دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: توانستیم اولین نمونه واکسن ایرانی نسل جدید ویروس کرونا و نوترکیب را بسازیم و به دانش فنی ساخت نسل سوم کرونا مبتنی بر ویروس مهندسی شده سرخک دست یابیم.

وی تشریح کرد: در این طرح بخشی از ژن ویروس کرونا استخراج و در داخل یک ژن ویروس سرخک منتقل شد و یک ویروس جدید نوترکیب تولید کردیم که هم واکسن سرخک و هم واکسن کرونا می تواند تلقی شود.

بابک نگاهداری بیان کرد: تا پایان آبان، آزمایش‌های حیوانی روی واکسن ایرانی کرونا انجام می شود و تا ابتدای سال آینده، وارد بازار خواهد شد. در واقع این واکسن در مرحله آزمایش‌های حیوانی است و  پس از اخذ مجوز‌ها، وارد فاز انسانی و تولید انبوه خواهد شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: با یک شرکت چینی مذاکره شده که تست های حیوانی در آن کشور هم انجام شود برای این که وقتی محصول به تولید انبوه رسید قابلیت حضور در بازارهای بین المللی را داشته باشد.

نگاهداری افزود: این فناوری در اختیار ۵ کشور است که ایران در زمره این دسته از کشورها قرار دارد و این شرکت با همکاری یکی از شرکت‌های وابسته به هلدینگ ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به این دانش فنی رسیده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *