7 ویژگی‌ اندروید
نرم افزار و اپلیکیشن

۷ ویژگی اندروید که کمتر کسی از آن اطلاع دارد

در اینجا به ۷ ویژگی‌ اندروید که ممکن است به آن‌ها توجه نکرده باشید اشاره خواهیم کرد. یکی از نکات جالب در مورد اندروید این است که بسیار کاربردی و ساده است. بهترین ویژگی‌های آن، راحتی استفاده، قابل دسترس بودن میانبر‌ها و به سادگی قابل شناسایی بودن (مانند تنظیم روشنایی صفحه) هستند. اما برخی از ویژگی‌های مفید وجود دارند که از دید خیلی از افراد پنهان مانده یا به روشنی توضیح داده نشده اند.

۱. میانبر‌های تنظیمات سریع (Quick settings)

دکمه‌های تنظیمات سریع روشی مفید برای تنظیم برخی از ویژگی‌های Android را ارائه می‌دهد. این آیکون‌ها در بالای تلفن با کشیدن انگشت از بالا به پایین صفحه نمایشگر باز می‌شود اما آن‌ها فقط برای On/ Off کردن یکسری از قابلیت‌های اندروید نیستند.

اگر بر روی آیکون خاصی بزنید و آن را نگه دارید، به تنظیمات صفحه اختصاصی آن‌ها منتقل خواهید شد. این راهی سریع برای دستیابی به تنظیمات است که می‌خواهید بیش از آنکه فقط آن را روشن یا خاموش کنید انجام دهید.
می‌توانید فقط با ضربه زدن و نگه داشتن انگشت بر روی آیکون آن‌ها، به صفحات تنظیمات Wi-Fi، NFC، داده‌های تلفن همراه و موارد دیگر مراجعه کنید.

میانبر‌های تنظیمات سریع

۲. کپی کردن متن در منو (recents menu)

این عملکرد فقط در Android Pie و فقط برای برخی از دستگاه‌ها در دسترس است، اما این به خودی خود یک قابلیت و ویژگی مفید است.

هنگام مشاهده برنامه‌ها یا متن در فهرست برنامه‌های اخیر، می‌توانید متن را بدون باز کردن برنامه کپی کنید. این یک قابلیت کوچک است، اما می‌تواند صرفه جویی در زمان هرچند کم برای کپی یا به اشتراک گذاری محتوا باشد.

در حال حاضر فقط برخی از تلفن‌های اندروید از این ویژگی برخوردار هستند. با ضربه زدن بر روی دکمه برنامه‌های اخیر و سپس ضربه زدن و نگه داشتن متن، ببینید آیا در Android شما این قابلیت کاربردی وجود دارد یا خیر.

کپی کردن متن در منو

۳. میانبر‌هایی برای میانبر‌های اپلیکیشن (app shortcuts)

روی یک آیکون اپلیکیشن‌های روی دستگاهی که Android Nougat یا بالاتر آن را اجرا کرده است، ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید و اگر برنامه از آن پشتیبانی کند، میانبر‌های مختلف در یک حباب دیگر ظاهر می‌شوند. این یک ویژگی هوشمند است و به کاربران امکان می‌دهد تا برنامه‌ها را به راحتی به بخش دیگری منتقل کنند، از قسمت‌های خاصی از برنامه و به طور موثر از راه دور انتقال را انجام دهند. اما این یک مزیت ثانویه نیز به همراه دارد: می‌توانید بر روی میانبر برنامه بزنید و انگشت خود نگه دارید تا هر یک از آن‌ها را به یک دکمه میانبر انتقال کنید.

به عنوان مثال، بر روی آیکون واتس اپ بزنید و انگشت خود را نگه دارید، در این حالت یک لیست از میانبر‌ها از جمله مخاطبین اخیر ظاهر می‌شود. انگشت خود را روی یکی از آن مخاطبین بزنید و نگه دارید و می‌توانید برای دسترسی سریعتر به آن مخاطب، آن را روی صفحه اصلی رها کنید.

این برای موارد دیگر نیز کاربرد دارد. آیا می‌خواهید یک لیست پخش Spotify که اخیراً پخش شده است را به صفحه اصلی خود پین کنید؟ درمورد اضافه کردن یک دکمه برای بارگیری مسیر خود به خانه تان از طریق Google Maps چیست؟ کافیست روی نماد مربوطه ضربه زده و نگه دارید، سپس میانبر مربوطه را انتخاب کنید و نگه دارید و آن را در هر کجا که می‌خواهید قرار دهید (توجه داشته باشید که برای دستیابی به هر کدام از آن‌ها باید آدرس مکان فعلی در Google Maps یا لیست پخش Spotify را که اخیراً پخش شده است) داشته باشید.

همین امکانات میانبر را در جای دیگری و در سایر برنامه پیدا خواهید کرد، که یک روش عالی برای کشف امکانات استفاده از میانبر است که شاید هرگز به آن فکر نکرده باشید.

میانبر‌هایی برای میانبر‌های اپلیکیشن

۴. جابه جایی سریع بین دو برنامه 

این ویژگی از زمان Android Nougat معرفی شده است، اما فراموش کردن آن یکی از مواردی است که به راحتی امکان پذیر است.

با ضربه زدن دوبار به دکمه برنامه‌های اخیر، شما را به برنامه قبلی خود باز می‌گرداند، به این معنی که می‌توانید بدون باز کردن منوی اختصاصی، به سرعت بین دو برنامه اخیر خود جابجا شوید. این یک صرفه جویی بسیار خوب در وقت است.

۵- اسم این آهنگ چیست؟

گوشی‌های Android دارای ویجتی به نام “جستجوی صدا” (Sound Search) هستند که به عنوان میانبر ویژگی “این آهنگ چیست؟ ” (What’s this song) Google Assistant’s شناخته می‌شود، این قابلیت به تلفن هوشمند شما اجازه می‌دهد موسیقی را شناسایی کند – خواه از تلویزیون، رادیو یا هر آهنگ در حال پخش است.

به طور معمول، باید Google Assistant’s را باز کنید، دکمه ضبط را فشار دهید و منتظر بمانید تا دکمه “این آهنگ چیست؟ ” ظاهر شود. در این شرایط می‌توانید بگویید: “خوب، گوگل، این آهنگ چیست؟ ” (OK Google, what’s this song) که بسته به اینکه چقدر بلند و واضح صحبت کنید، ممکن است صدای تان شنیده شود یا شنیده نشود.
ویجت Sound Search این مشکلات را حل می‌کند.  یک روش ایده آل برای این که اگر قصد دارید قبل به اتمام رسیدن آهنگ بدانید نام خواننده ان چیست. تنها کافی است این ویجت را روی یک صفحه خالی منتقل کنید. در منو ویجت Sound Search را انتخاب کنید تا از این قابلیت به سادگی استفاده کنید.

اسم-این-آهنگ-چیست

۶. تنظیم پیام مختص lock screen

این ویژگی‌ است که بسیاری از افراد از آن آگاهند، اما از آن استفاده نمی‌کنند. به عنوان نمونه می‌توانید با بهره وری از این قابلیت در صورتی که گوشی خود را گم کردید و یا بروز هر مشکل دیگری، با استفاده از این پیام که شامل نام و شماره تلفن شما است با دوست و آشنای نزدیک تان تماس بگیرد و وضعیت شما را گزارش کنند.

تنظیم پیام مختص lock screen

۷. پنهان کردن محتوای اعلان (notification) در لاک اسکرین

اعلان‌های لاک اسکرین برای اطلاع رسانی به فرد از پیام‌های جدید هستند، اما این پیام‌ها گاهی حاوی مطالب حساس هستند. وقتی در کنار افراد دیگر قرار دارید، ممکن است بخواهید این اعلان‌ها را در فضای شخصی خود نگاه کنید.در منوی تنظیمات “نوتیفیکیشن ها” تلفن خود (یا ” lock screen and security” یا موارد مشابه)، گزینه‌ای را برای غیرفعال کردن این اعلان‌ها در کل پیدا خواهید کرد، اما راهی برای اطلاع رسانی از ایجاد پیامی جدید و مخفی کردن محتوا ” show but hide contents” نیز وجود دارد. این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا ضمن باز کردن محتویات آن، خصوصیات خود را تا زمانی که گوشی قفل است، تنها به اطلاع شما برساند.
پنهان کردن محتوای اعلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *