قیمت کاغذ
اقتصاد

زیر خاکستر کاغذ چه آتشی برپاست؟ | قیمت کاغذ به زیر ۴۰۰ هزار تومان بازگشت

قیمت کاغذ در حالی دوباره به کانال ۳۰۰ هزار تومانی بازگشت که بسیاری از فعالان این عرصه معتقدند این شرایط، آرامش قبل از طوفان است.

قیمت کاغذ

قیمت کاغذ‌ روز گذشته با کاهش ۱۰ هزار تومانی دوباره به زیر ۴۰۰ هزار تومان رسید. بازار چاپ و نشر در یک ماه گذشته بسیار پر جنجال بوده است و دلیل آن نیز افزایش قیمت‌ چند ده هزار تومانی کاغذ بود. حتی در برخی از روزها، قیمت کاغذ  به ۴۵۰ هزار تومان نیز رسیده بود. این درحالی است که از روز گذشته، شاهد کاهش قیمت‌ کاغذ هستیم تا دوباره بتوان آن را کمتر از ۴۰۰ هزار تومان خرید.

افزایش بی رویه قیمت کاغذ

کاغذ هم اخیرا به جمع کالاهایی پیوسته است که مدام دچار نوسان قیمت می شوند. هر بند کاغذ چاپ و تحریر چینی ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۷۰ گرم، هفته گذشته بین ۴۱۰ تا ۴۱۵ هزار تومان معامله شد و البته دیروز به ۳۹۵ هزار تومان رسید. نوع مرغوب‌تر این کاغذ یعنی کاغذ اندونزی نیز ۵۰۵ هزار تومان قیمت خورده است. البته کاهش قیمت‌ کاغذ تنها شامل برگه های دیگر بود و کاغذ روزنامه و مقوای پشت طوسی همچنان با افزایش قیمت همراه هستند.

علت آشفته بازار کاغذ چیست؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که کمبود تقاضا موجب شده است که کاغذ در چند ماهه اخیر، تا حدی ثبات قیمتی داشته باشد. اما برخی هم عدم اختصاص ارز برای واردات دولتی،‌ عدم اختصاص ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه تولید و عدم اختصاص ارز برای واردات انواع کاغذ را در آشفته شدن این بازار و افزایش قیمت کاغذ موثر می دانند. حتی پیش بینی می شود که در صورت ادامه دار بودن وضعیت تخصیص ارز‌ها، بازار کاغذ دوباره بحران سال‌های ۹۶ تا ۹۷ را تجربه خواهد کرد. در این میان باید به برخی از واردکنندگان کاغذهای وارد شده در سال گذشته و ابتدای سال نیز اشاره کرد که با احتکار این کالا و عدم عرضه آن به بازار، به وضعیت آشفته بازار کاغذ دامن زده و موجب نگرانی ناشران و فعالان این عرصه شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *