• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - محرم - 1446
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
6

نشست خبری ظریف با رسانه‌های داخلی و خارجی / عدم مذاکره با آمریکا در اختیار ماست

  • کد خبر : 4551
  • 05 آگوست 2019 - 7:26

وزیر خارجه در آغاز نشست خبری خود روز خبرنگار را تبریک گفت.

به گزارش پایگاه خبری دخالت به نقل از ایسنا محمد جواد ظریف در آغاز نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد گفت: آقای دعایی همواره با لطف خود بنده را مورد شفقت قرار داده است.
وی با تشکر از ربیعی و خدادی و تبریک به مناسبت روز خبرنگار به همه خبرنگاران، سالروز شهادت محمود صارمی روز خبرنگار  را تبریک و تسلیت گفت.
ظریف همچنین فرا رسیدن هشتاد و پنجمین سالگرد تأسیس ایرنا را تبریک گفت.
وی همچنین یاد دیپلمات‌هایی که در  جریان حمله طالبان  به کنسولگری ایران در مزار شریف به شهادت رسیدند را  گرامی داشت
وزیر خارجه همچنین یاد شهید آوینی را گرامی داشت و گفت: در این جا مناسب است یاد و خاطره  مرحوم مردوخی را نیز گرامی بداریم.
ظریف همچنین برای سه  تن از خبرنگاران که این روزها در بستر بیماری هستند آرزوی سلامت و بهبودی کرد.
وزیر خارجه در بخشی از سخنان خود همچنین با بیان این که ما تمدنی هستیم که در اوج پیشرفت علم و تمدن مان، علم خود را در اختیار دیگران قرار دادیم، گفت: ولی آنها اکنون اجازه نمی‌دهند که حتی این علم را بخریم.

ظریف گفت : امروز ایالت متحده در دنیا تنها است و نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دوست شان هم خجالت می‌کشند که با آنها در یک ائتلاف  حضور پیدا کنند.
وی تاکید کرد: تحریم وزیر خارجه یعنی شکست در دیپلماسی و گفت‌وگو.

نشست-خبری-ظریف-با-رسانه‌های-داخلی-و-خارجی

امروز ایالت متحده در دنیا تنها است

ظریف گفت : امروز ایالت متحده در دنیا تنها است و نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دوست شان هم خجالت می‌کشند که با آنها در یک ائتلاف  حضور پیدا کنند.

محمدجواد ظریف در ادامه نشست خبری خود اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که آنها با رفتار خودشان به دنیا نشان می‌دهند که در چند حوزه محدود که توانایی دارند، در سایر مسائل باز مانده‌اند. ما کشور و تمدنی هستیم که در اوج پیشرفت و در اوج ذلت و عقب‌ماندگی آنها علم و دانش مان را به آنها مجانی ارزانی کرده‌ایم و امروز حتی اجازه نمی‌دهند آن را بخریم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلفی اعم از پزشکی، نانو تکنولوژی، هسته‌ای و … پیشرفت دارد و آگاهی و دانش ما برای استفاده همه جهات مهیا است.

وی با اشاره به سفر به بولیوی اظهار کرد: در این کشور امکان برگزاری دوره فوق لیسانس نانوتکنولوژی با بهره‌گیری از اساتید و آزمایشگاه‌ها از سوی ایران فراهم بود واین نشان دهنده تفاوت دو گفتمان است.

کشورهای دیگر خجالت می‌کشند اسم‌شان را در کنار آمریکا بیاورند

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بیان کرد: امروز گفتمان یکجانبه‌گرایی، خصومت و قانون‌گریزی که در کاخ سفید متبلور شده و در دنیا شرارت می‌کند، از یک طرف وجود دارد و از سوی دیگر گفتمان صلح، قانون، فراگیری، همکاری و همراهی است که جمهوری اسلامی مطرح کرده است. برای اینکه امروز آمریکا در دنیا تنهاست. حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران آمریکا نقش ابرقدرتی دارد، مثل نظامی هم نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگری هم علیرغم ارتباطاتی که با آمریکا دارند، خجالت می‌کشند که اسم‌شان را در کنار آن بیاورند.

ظریف ادامه داد: آمریکایی‌ها با قانون‌شکنی، قانون‌گریزی، خلاف رفتار انسانی عمل کردن، جلوگیری از دستیابی مردم به غذا و دارو و ایجاد تنش و بحران هر جایی که قدم گذاشته اند، منجر به شکست شده اند. از افغانستان که پس از ۱۸ سال با طالبان مذاکره می‌کند و با خفت خارج می‌شوند تا عراق و ایجاد داعش و همچنین سوریه و بدبختی که برای آنها به ارمغان داشت تا خلیج فارس که هر گاه قدم گذاشته‌اند، فقط مرتکب جنایت شده‌اند. نمونه آن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس بود.

با مردم آمریکا درگیری نداریم

ظریف خاطرنشان کرد: ما با مردم آمریکا درگیری نداریم. دیروز بسیار متاسف شدیم که مردم بیگناه آمریکا گرفتار فرهنگ هفت‌تیرکشی، فرهنگ قلدری و زورمداری و تفویض خشونت هستند. فرهنگی که از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می‌کند. این فرهنگ امروز دیگر موفق نیست برای همین است که مجبور به تحریم اقتصادی شده و به آن روی می‌آورند و مسئولین کشور رهبری و حتی وزیر امور خارجه را هم تحریم می‌کنند.

تحریم وزیر خارجه یعنی شکست در گفت‌وگو و دیپلماسی

وی خاطرنشان کرد: تحریم وزیر امور خارجه یعنی چه؟ یعنی شکست در گفت‌وگو و در دیپلماسی، امروز در دنیا تفاوت این دو گفتمان مشخص است. دنیای کنونی ما دنیای سلطه نیست. بازیگران و کنشگران متنبه شده‌اند. مراکز قدرت جابه‌جا شده است. انسان‌ها هم قدرتمند شده‌اند. حتی یک خبرنگار با یک موبایل یک برنامه مجازی می‌تواند دنیا را تسخیر کند. این ارزش دنیای ما است. کاری که رسانه می‌تواند انجام دهد، به خاطر جابه‌جا شدن قدرت است.

 وی با تاکید بر اینکه دوران ابرقدرت‌ها به سر آمده و دوران افراد و مردم آغاز شده است، گفت: خوشحالیم که در ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت کنار این قدرت‌ها نبوده و در کنار مردم بوده و سیاست خودش را بر اساس استقلال و تکیه بر مردم خودش تبیین کرده است.

توانستیم پهپاد آمریکایی را با موشک تمام ساخت ایرانی سرنگون کنیم

وی با اشاره به اتفاقات و تحریمهایی که در زمان جنگ تحمیلی انجام داده‌اند، گفت: هر چه خواستیم به ما سلاح ندادند ما را از ابتدایی‌ترین ابزار دفاع از مردم خودمان تحریم کردند و در مقابل تمامی امکانات و اطلاعات را در اختیار عراق گذاشتند اما کسانی که فکر می‌کردند جمهوری اسلامی ایران ظرف یک هفته نابود می‌شود، کجا هستند و صدام کجاست؟ ما روی پای خودمان ایستادیم و توانستیم پهپاد آمریکایی را با موشک تمام ساخت ایرانی سرنگون کنیم. بعد می‌گویند چرا؟ برای این است که شما با تحریم نمی‌توانید مانع پیشرفت شوید و جلوی هر ایرانی را بگیرید.

در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را بپذیریم

ظریف ادامه داد: نکته دیگر این‌که به عنوان دیپلمات باید بتوانم مذاکره کنم و طرف مقابل هم باید احساس کند که می‌تواند مذاکره کند، نه مصاحبه. اگر قرار باشد مسایل را بیرون مطرح کنم یعنی طرف باید بیاید و یکسری کلیشه بیان کند و این برای دیپلماسی سم مهلک است. یک وظیفه دیپلماسی عمومی داریم اما آن را با دیپلماسی نباید قاطی کنید و اگر قرار باشد صورت مذاکره را بیرون بدهیم دیگر با ما مذاکره نمی‌کنند بنابراین خبرهای ما از ملاقات‌ها مختصر است. البته تاکید می‌کنم ما حرفی نداریم که بخواهیم به دیپلمات‌ها بگوییم اما به مردم نگوییم. درباره آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده چیزی مطرح نمی‌کنم اما در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را بپذیریم که نپذیرفتم.

ترامپ قبل از اینکه من را تحریم کند مقام معظم رهبری را تحریم کرده‌

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از مقامات آمریکایی مدعی هستند که شما در سیاست خارجی ایران نقشی ندارید و اگر قرار است مذاکره‌ای صورت بگیرد باید با مقامات عالی رتبه ایران صورت بگیرد و به همین خاطر شما را تحریم کرده‌اند اظهار کرد: ترامپ قبل از اینکه من را تحریم کند مقام معظم رهبری را تحریم کرده‌اند و صحبت‌هایی که آنها در این زمینه مطرح می‌کنند حرف‌های بی‌اساسی است.

اقدام انگلیسی‌ها در توقیف نفتکش همراهی با تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران است

وی با اعتقاد بر اینکه اقدام انگلیسی‌ها در توقیف این نفتکش همراهی با تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران است افزود: در واقع انگلیسی‌ها با این اقدام خود در تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران شریک شده‌اند و این کار قطعا تبعاتی دارد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای بزرگترین ساحل در منطقه خلیج فارس است ادامه داد: ما مسئول امنیت در منطقه خلیج فارس هستیم و همواره امنیت این منطقه و تنگه هرمز را حفظ کرده‌ایم.

اقدام ما در توقیف نفتکش انگلیسی یک عمل متقابل نبود

ظریف خاطرنشان کرد: ما در جریان اجرای وظایف خود برای حفظ امنیت خلیج فارس برخی اوقات از بعضی تخلفات چشم پوشی می‌کردیم و اکنون دلیلی ندارد که در برابر تخلفات انگلیسی‌ها در این منطقه چشم پوشی کنیم. اقدام ما در توقیف نفتکش انگلیسی یک عمل متقابل نبود بلکه ما از تخلفات نفتکش انگلیسی چشم‌پوشی نکردیم و باید این تخلفات در دادگاه‌های ایران مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر اروپا تعهدات خود را محقق نکند در چارچوب برجام به اقدامات خود در راستای کاهش تعهدات‌مان ادامه می‌دهیم

وی ادامه داد: اروپایی‌ها دارای تعهداتی در برجام هستند و بعد از خروج آمریکا از برجام نیز تعهداتی ارائه دادند و اگر این تعهدات اجرا شود امکان عبور از این مرحله وجود دارد ولی اگر آنها تعهدات خود را محقق نکنند ما در چارچوب برجام به اقدامات خود در راستای کاهش تعهدات‌مان ادامه می‌دهیم.

ظریف ادامه داد: ما مایل نبودیم این کار را بکنیم ولی با توجه به وضعیت موجود و عدم اجرای تعهدات از سوی طرف‌های مقابل این تصمیمات گرفته شد.

ظریف با بیان اینکه برجام مبتنی بر بی اعتمادی متقابل تدوین شده است و ساز و کارهایی در آن پیش بینی شده که اگر یکی از طرفین تخلف کرد طرف مقابل بتواند کاری انجام دهد، گفت: اقدامات ما در راستای کاهش تعهدات برجام در چارچوب خود برجام بوده است.

می‌توانیم برنامه هسته‌ای‌مان را بسیار گسترده‌تر از قبل از برجام به پیش ببریم

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد با توجه به عدم اجرای تعهدات از سوی کشورهای اروپایی، ایران به سمت اجرای گام سوم پیش خواهد رفت و اجرای این گام سوم چقدر ما را به فروپاشی برجام و شرایط قبل از برجام نزدیک می‌کند تصریح کرد: همانطور که پیش از این توضیح دادم اقدامات ما در راستای کاهش تعهدات برجامی در چارچوب خود برجام بوده است، در برجام چنین ظرفیتی وجود دارد و ما بر این اساس کار کرده‌ایم.

وی افزود: ما می‌توانیم برنامه هسته‌ای‌مان را بسیار گسترده‌تر از قبل از برجام به پیش ببریم و طرف‌های مقابل ما هیچ گاه نخواهند توانست اجماع امنیتی که پیش از برجام علیه ایران ایجاد کرده بودند را دوباره ایجاد کنند چرا که همه دنیا می‌دانند که این ایران بوده که به تعهدات خود پایبند بوده و در ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این موضوع اشاره شده است و اگر مشکلی هست این ناشی از قانون شکنی آمریکاست و اکنون اجماع علیه آمریکا به خاطر خروج از برجام و قانون شکنی‌اش در عرصه بین‌المللی وجود دارد.

گام سوم ایران نه آخرین قدم است و نه خروج از برجام

وزیر امور خارجه همچنین در مورد خروج ایران از برجام با اجرای گام سوم گفت: گام سوم نه آخرین قدم است و نه خروج از برجام است. این اقدام در چارچوب برجام است البته برجام چیز مقدسی نیست و اگر لازم باشد از برجام خارج می‌شویم ولی الان لازم نمی‌دانیم این کار را انجام دهیم.

تعهدات اروپایی‌ها معطوف به اقدام نیست، معطوف به نتیجه است

ظریف در ادامه در خصوص تعهدات برجامی اروپایی‌ها با توجه به اینکه آمریکا از برجام خارج شد هم گفت: در مواد ۱، ۲ و ۳ برجام هم به این تعهدات اشاره شده است. البته تعهدات اروپایی‌ها معطوف به اقدام نیست، معطوف به نتیجه است. اروپایی‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که شرکت‌هایشان بتوانند کار کنند. لذا عادی سازی روابط اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی نیز یکی از تعهدات اروپایی‌ها است.

ظریف یادآور شد آن زمان که اروپایی‌ها فهمیدند آمریکا دیگر در برجام نیست ۱۱ تعهد را تایید کردند که سه بار در سطح وزرا و بعد از آن هم در سطح مدیران سیاسی این تعهدات تکرار شد که شامل فروش نفت، بیمه، هواپیمایی، کشتیرانی، همکاری‌های صنعتی و … است  اما آنها هنوز هم شروع نکرده‌اند. لذا تاکید می‌کنم که تعهدات اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام است نمی‌توانند بگویند علم به خروج نداشتند. آنها بعد از آن تعهد کردند و نمی‌توانند ادعا کنند که نمی‌دانستند آثار تحریم‌های آمریکا چگونه است. به آنها می‌گویم شما هم رفیق‌های خودتان را می‌شناختید. اکنون اینستکس گام اجرایی است و لذا باید تعهدات را اجرایی کند.

وی با طرح این پرسش که آیا با آمریکا مذاکره می‌کنیم یا خیر؟ گفت:‌ ما مذاکره کردیم. طولانی‌ترین مذاکره را داشتیم. هیچ گاه وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره ۱۷ روز خارج از آمریکا نبوده است، ساعت‌ها مذاکره داشتیم. وزیر انرژی آمریکا با آقای دکتر صالحی مذاکره کردند و بنده هم ساعت‌ها مذاکرات طولانی داشتم. اینکه بگویم ما مخالف مذاکره هستیم اینطور نیست. ما مذاکره کردیم اما ممکن است آنها اکنون بیکار باشند، ما نیستیم. ما برای وقتمان ارزش قائل هستیم. در آمریکا انقلاب که نشده حتی دولت‌های وارث انقلاب هم باید تعهدات را اجرا کنند.

عدم مذاکره در اختیار ما و در دست ما است نه آمریکا

ظریف تاکید کرد: عدم مذاکره در اختیار ما و در دست ما است. هیچ وقت عدم مذاکره در دست آمریکا نبوده و نخواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره به کار بردن تعبیر تیم B از سوی خودش و اینکه تفاوت ترامپ با این تیم چیست؟ گفت: من نه ترامپ را از نزدیک دیده‌ام و نه ملاقاتی با او داشته‌ام. اینکه ترامپ دنبال چه چیزی است به این معنی است که آنچه از سخنرانی‌های او قبل از انتخابات مطرح می‌شود این است که جنگ همیشه خسارت داشته و جز خسارت برای آمریکا چیزی به دنبال نداشته است. لذا آنچه که شنیدم به این مفهوم است که ترامپ به دنبال جنگ نیست. البته بولتون و نتانیاهو دنبال جنگ هستند. حتی خود ترامپ به این موضوع اذعان دارد. نتانیاهو هم که از سال‌ها قبل می‌گوید ایران یک سال دیگر به بمب اتم می‌رسد. آنها حتی می‌گفتند جنگ عراق تغییرات اساسی در خاورمیانه ایجاد می‌کند. این افراد آنقدر بی حیا هستند که دروغ‌شان را تکرار می‌کنند.

ظریف خاطرنشان کرد: بنابراین از قرائن بر می‌آید که آنها هدف‌شان تغییر نکرده است. برای نتانیاهو هم اهمیتی ندارد که چند هزار سرباز آمریکایی کشته می‌شوند. حکام منطقه هم اهداف خود را به قیمت آخرین سرباز آمریکایی به دست می‌آورند و این سیاست‌ها را باید آمریکایی‌ها تشخیص دهند و چقدر دردناک است که گفته می‌شود سیاست‌های آنها در واشنگتن اتخاذ نمی‌شود. خوشبختانه اعضای گروه B هم کم می‌شوند.

اگر به ۱۰ سال دیگر هم برگردم برجام را امضا می‌کنم

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: بنده اگر به ۱۰ سال دیگر هم برگردم برجام را امضا می‌کنم. برجام سند افتخار مردم ایران بود. با پشتوانه رهبری برجام را امضا کردم، با مقاومت برجام را امضا کردم، لذا برجام با پشتوانه مقاومت امضا شد. برخی دوستان ما نخواستند ببینند. امیدوارم یک روزی ببینند.

بازگشت فروش نفت ایران به قبل از خروج آمریکا از برجام کف تعهدات اتحادیه اروپا در برابر ایران است

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: برای ادامه کار و اینکه جمهوری اسلامی ایران اقدامات خود را به قبل از کاهش تعهدات برجامی بازگرداند بر دو موضوع تأکید ویژه کرده‌ایم از جمله اینکه میزان فروش نفت ما به قبل از می ۲۰۱۸ یعنی قبل از خروج آمریکا از برجام بازگردد و منابع مالی آن به ایران بازگردد، این کف تعهدات اتحادیه اروپا در برابر ایران است و ما بر آن تأکید داریم. البته آن‌ها تعهدات دیگری نیز دارند که باید آن را انجام دهند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که چرا شرکت‌های مهم اروپایی در عین حال که می‌توانند با ایران همکاری کنند از همکاری با ایران بعضا خودداری می‌کنند و آیا ایران در جریان مذاکرات خود با اروپایی‌ها این موضوع را به آن‌ها گوشزد کرده است، تصریح کرد: ما با اروپایی‌ها که صحبت کردیم این موضوع را به آن‌ها گفته‌ایم. اروپایی‌ها می‌گویند که شرکت‌های دولتی و غیردولتی ما تحت فشار شدید آمریکا هستند و فشارها و تحریم‌های آمریکا شرکت‌های دولتی و غیردولتی نمی‌شناسد.

وی با کنایه ادامه داد: با توجه به این موضوع باید به اروپایی‌ها به خاطر داشتن چنین شریکی تبریک گفت.

ظریف همچنین با بیان اینکه آمریکایی‌ها تهدید کرده‌اند که اینستکس را نیز تحریم می‌کنند، ادامه داد: ما باید بدانیم تمام بازار مربوط به آمریکا نیست و اگر شرکت‌های بزرگ جهانی زیر بار قلدری آمریکا نروند آمریکا نمی‌تواند تمام دنیا را تحریم کند.

لینک کوتاه : https://dekhalat.com/?p=4551

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.