سرریز شدن سد گاوشان
اخبار ویدیویی

سرریز شدن سد گاوشان + فیلم

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، سد گاوشان شامگاه یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸  ساعت ۲۱:۳۲  سرریز شد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، گفت: سد گاوشان کامیاران سرریز شد.این سد از زمان آبگیری برای دومین بار است که به علت بارش‌های مناسب بهاری به حجم نرمال رسیده و سرریز می‌شود.

سد مخزنی گاوشان با حجم کلی ۵۵۴ میلیون متر مکعب، از مهمترین سازه‌های آبی غرب کشور است که بر روی رودخانه “گاوه رود” در نزدیکی شهرستان‌های کامیاران و سنندج احداث شده است.

  این سد با حجم مخزن ۵۵۰ میلیون متر مکعب و ۱۳۳ متر ارتفاع از بستر در از مهمترین سازه‌های آبی غرب کشور است که بر روی رودخانه “گاوه رود” در نزدیکی شهرستان‌های کامیاران و در ۴۵ کیلومتری سنندج واقع شده است. وی تصریح کرد : هدف از ساخت این سد، تامین آب شرب و کشاورزی شهرهای کرمانشاه و کامیاران است.

سدگاوشان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، بیان کرد : طبق محاسبات صورت گرفته سرریز سد گاوشان در ساعات آتی به تدریج بیشتر شده و در روزهای آتی تا رقم ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.

مومن پور خاطرنشان کرد : هم‌اکنون ۵۵ متر مکعب آب نیز از دریچه تحتانی و تونل‌های تامین آب شرب نیز تخلیه می‌شود و مجدداً و موکدا تاکید می‌شود افراد تحت هیچ شرایطی به سرریز سد و حاشیه رودخانه گاورود نزدیک نشوند.

اکیپ گروه‌های گشت و بازرسی بصورت همزمان در مسیر رودخانه گاورود

 

مؤمن پور اظهار داشت : با هشدارهای ارائه شده بهره‌برداران، باغداران و به ویژه دارندگان طرح‌های پرورش ماهی در پایاب تمامی سدهای استان بویژه سدهای گاوشان و قشلاق نسبت به تخلیه کامل حوضچه‌ها و جمع‌آوری تجهیزات و منصوبات اقدام کرده و منطقه را ترک کردند.

وی افزود:  از مردم تقاضا می کنیم تحت هیچ شرایطی به منظور صید ماهی به سرریز سدهای گاوشان و قشلاق و رودخانه‌های پایاب آنها نزدیک نشوند تا شاهد بروز خسارات جانی نباشیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان ادامه داد: با توجه به هشدارهای قبلی در خصوص سرریز گسترده سد گاوشان، همکاران این معاونت و همچنین رئیس و کارشناسان اداره منابع آب شهرستان کامیاران به مسیر رودخانه گاورود در پایین دست سد گاوشان رفتند و هشدارهای نهایی را به کشاورزان و دارندگان طرح‌های پرورش ماهی دادند.

مؤمن پور یادآور شد: همچنین اکیپ‌های متعددی از گروه‌های گشت و بازرسی بصورت همزمان در روستاهای واقع در مسیر رودخانه گاورود برای اعلام سرریز سد گاوشان و اطلاع رسانی نهایی حضور دارند.

در ادامه ویدئویی از لحظه سرریز شدن سد مخزنی گاوشان را مشاهده می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *